Brak wyników

Jak uzyskać kredyt na termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?

Artykuł | 17 maja 2019 |
0 1369

Instalacja efektywnych systemów ogrzewania przyniesie wspólnocie wymierne korzyści tylko wtedy, gdy zostaną ocieplone ściany zewnętrze budynku. Nieocieplony budynek może tracić nawet 40% energii cieplnej. To dlatego termomodernizacja znacznie obniża koszty utrzymania nieruchomości. Szczególnie, gdy dodatkowo wymieni się stolarkę okienną i drzwiową oraz zmieni pokrycie dachu. Kredyt na preferencyjnych warunkach, dostępny w Getin Noble Bank S.A., przychodzi z pomocą wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w pozyskaniu środków na tak kosztowne inwestycje.

Dzięki skutecznie wykonanej termomodernizacji mieszkańcy mogą liczyć na:

  1. Obniżenie rachunków za ogrzewanie
    Wydatki poniesione na ocieplenie budynku to długofalowe oszczędności związane z użytkowaniem budynku. Mniejsze straty ciepła to niższe rachunki za utrzymanie komfortu cieplnego mieszkańców. W nieocieplonym budynku opłaty za ogrzewanie mogą sięgać nawet 70% całości kosztów utrzymania mieszkania. Po przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji miesięczne rachunki mogą spaść nawet o połowę.
     
  2. Poprawę estetyki budynku
    Prace związane z ociepleniem budynku to doskonała okazja do odświeżenia wyglądu budynku. Wymiana stolarki okiennej na estetyczną 
    i wykonaną z trwałych materiałów oraz nowy tynk w kolorze dostosowanym do otoczenia pozytywnie wpływają na wizerunek nieruchomości.
     
  3. Wzrost wartości nieruchomości
    Poprawa wyglądu zewnętrznego oraz niższe koszty utrzymania sprawiają, że nieruchomość zyskuje na wartości w oczach przyszłych nabywców. Analizy cen transakcyjnych pokazują, że mieszkanie w domu po modernizacji znajduje nabywców za cenę nawet o kilkanaście procent wyższą niż podobne mieszkania w domach przed remontem.
     
  4. Poprawę jakości powietrza w okolicy
    Wymiana starego kotła węglowego na nowoczesne ekologiczne źródła ciepła redukuje ilość niebezpiecznych substancji w powietrzu, którym oddychamy. Według ekspertów z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji niebezpiecznych substancji. Poziom pyłów może się obniżyć aż o 95%, a dwutlenku węgla o ponad 70%.
     
  5. Wzrost jakości życia
    Optymalna temperatura i skuteczna wentylacja pozwala uniknąć wilgoci, która może przyczynić się do powstania problemów zdrowotnych. Na dolegliwości spowodowane mieszkaniem w budynku o złym stanie technicznym są wrażliwe szczególnie nasze dzieci. Modernizacja może przyczynić się m.in. do zmniejszenia ryzyka wystąpienia astmy. Nowe okna i drzwi ograniczają poziom hałasu z zewnątrz, który również ma negatywny wpływ na naszą kondycję.


W jaki sposób sfinansować inwestycję z pomocą Getin Noble Banku?

Preferencyjny kredyt inwestycyjny ze środków unijnych, wykorzystany do zwiększenia efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni, oferowany jest przez Getin Noble Bank. Dofinansowanie jest dostępne dla inwestycji realizowanych na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Warunki kredytu różnią się nieznacznie w zależności od lokalizacji. Podstawowe założenia są jednak takie same. Finansowanie składa się z dwóch części:

  • pierwsza część to kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie kredytu jest stałe w całym okresie kredytowania
    i wynosi jedynie 0,2% w skali roku. Ponadto bank nie pobiera prowizji przygotowawczej od preferencyjnej części kredytu. Preferencyjna część finansowania obejmuje w woj. pomorskim 90% wartości finansowanej inwestycji,
    w woj. kujawsko-pomorskim 84% wartości finansowanej inwestycji, a w woj. mazowieckim 78,8% wartości finansowanej inwestycji. W przypadku inwestycji, której oszczędności energetyczne przekroczą 60%, całkowite oprocentowanie kredytu wynosi 0%.
  • druga część  to kredyt inwestycyjny na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim, 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim, a 21,2% wartości finansowanej inwestycji w woj. mazowieckim.


Oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 25% w przypadku obiektów (wspólnot) jednobudynkowych dla woj. pomorskiego, woj. kujawsko-pomorskiego i woj. mazowieckiego. W przypadku obiektów (wspólnot) wielobudynkowych dla woj. pomorskiego oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 30%.  
 


Jakie są inne zalety kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank?

Finansowanie uruchomione nawet na okres 20 lat może pokrywać do 100% wartości inwestycji. Dzięki temu rata jest dopasowana do możliwości finansowych mieszkańców. Okres wykorzystania kredytu powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 12 m-cy, a zakończenie okresu wykorzystania powinno nastąpić do 24 m-cy licząc od daty pierwszego uruchomienia kredytu. Terminy uruchomienia poszczególnych transz są elastyczne i można je dostosować do harmonogramu realizacji prac remontowych. Można również skorzystać z karencji w spłacie kredytu.

Wymagania wobec inwestora

Zakres podmiotów, które mogą się ubiegać o kredyt na preferencyjnych warunkach, uzależniony jest od województwa. Jednak w każdym województwie mogą to być wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. 

Aby ubiegać się o finansowanie, wymagane jest sporządzenie audytu energetycznego, który jest weryfikowany przez bank. Zgodnie z wymaganiami Regionalnych Programów Operacyjnych audyt musi zawierać wyliczenie redukcji emisji CO2. Projekt budowlany potrzebny jest jedynie w tych przypadkach, gdy wymaga go prawo budowlane.

Dla pozostałych województw Getin Noble Bank ofertuje kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK przeznaczony na finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 poz. 22 i 284):

  • wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi:
  • 16% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia,
  • 21% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii – jeżeli wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o mocy maksymalnej co najmniej 6 kW,
  • jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.
  • wysokość premii remontowej stanowi:
  • 15% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia remontowego,
  • jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych
    w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku,
  • przedsięwzięcie remontowe uwzględniane do przyznania premii może obejmować jedynie część mieszkalna nieruchomości wspólnej (bez usługowej).
  • w przypadku kredytów z premia remontowa BGK wymagane jest przedstawienie audytu remontowego;
  • premia remontowa dostępna jest dla budynków których użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 roku;
  • kredyt nie może być przeznaczony na finansowanie prac przy których uzyskano pomoc publiczną.


Warto zaznaczyć, że Getin Noble Bank refinansuje koszty poniesione na audyty energetyczne i projekty budowlane - po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu i projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN.
 


Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat kredytu oraz otrzymać pomoc w ubieganiu się o pożyczkę?

Doradcy banku, eksperci z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowani w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych, oferują profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania na preferencyjnych warunkach.


Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej banku oraz pod numerami Infolinii: +48 608 019 700 lub +48 32 604 30 25.

Advertisement

Infolinia dla Klientów Firmowych i Sektora Publicznego dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00. Koszt połączenia z Infolinią zgodny ze stawką operatora.
 

Przypisy