Kara za parkowanie na osiedlu poza miejscem wyznaczonym

Jak na ironię, sprawa została zainicjowana z wniosku samego obwinionego, który zgłosił zdarzenie drogowe – uszkodzenie jego pojazdu. Sam wskazał, że zaparkował swój pojazd wzdłuż drogi osiedlowej, najeżdżając na chodnik, w miejscu, gdzie nie ma jednak oznakowanych i wyznaczonych miejsc parkingowych. Wobec zajścia podejrzenia naruszenia przepisów wszczęto postępowanie również w zakresie nielegalnego parkowania.

Zarys sprawy

Obwiniony potwierdził, że zaparkował na drodze osiedlowej, jednak w jego ocenie nie popełnił wykroczenia i stąd sprawa trafiła do sądu. W ramach swojej obrony kierowca twierdził, że teren osiedla oznakowany jest w sposób nieprawidłowy. Jego zdaniem miejsca parkingowe powinny być oznakowane znakami pionowymi i poziomymi, a ponadto wyznaczone kostką brukową w określonym w kolorze. Właściciel pojazdu wskazał dodatkowo, że nie utrudniał przejścia ani ruchu pojazdów, a zaparkował w tym miejscu, ponieważ inne miejsca były zajęte. Potwierdził jednak, że nie jest to miejsce oznaczone pionowym znakiem jako miejsce parkingowe.

Sąd ustalił materiał dowodowy i wyjaśnienia powyższe uznał za prawidłowe jedynie w tej części, w której obwiniony przyznał się do zaparkowania pojazdu w miejscu, które nie zostało oznaczone jako miejsce parkingowe znakiem pionowym. Nie sposób jednak w ocenie sądu było zgodzić się z argumentacją dotyczącą kwestionowania prawidłowości oznakowania.

Ustalenia sądu

Jak ustalił sąd, do zdarzenia doszło na ogrodzonym osiedlu budynków wielorodzinnych pozostających w zarządzie mieszkańców, którzy tworzą wspólnotę mieszkaniową. Podczas budowy deweloper zgodnie z projektem organizacji ruchu prz..

Pozostało 60% treści. Zaloguj się, aby przeczytać całość:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal zawiera między innymi:

  • filmy instruktażowe prowadzone przez inspektorów budowlanych, którzy krok po kroku omawiają postępowanie przy problemach technicznych w budynkach,
  • porady prawne - kompleksowe wyjaśnienie problemowych sytuacji przy zarządzaniu nieruchomościami z zakresu prawa, administrowania i finansów – uzupełnione przez powiązane orzecznictwo i niezbędną dokumentację,
  • dokumentacja zarządcy - dostęp do ogromnej bazy dokumentów.

Dodatkowo możliwość INDYWIDULANYCH KONSULTACJI EKSPERCKICH! Odpowiedź na Twoje pytanie udzielimy w ciągu 2-3 dni roboczych!

Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Autorzy

Zobacz także:

Kara upomnienia dla administratora za błąd w liczeniu głosów współwłaścicieli

Błąd powódki nie został spowodowany nieprawidłowym działaniem innych osób lub organizacją pracy przez pracodawcę, ale własnym działaniem powódki, która w sposób nie dość rzetelny i sumienny wykorzystała posiadane narzędzia do zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji wspólnoty, którą administrowała. W konsekwencji doprowadziło to do naruszenia interesu osób, na których rzecz wykonywała czynności zarządzania nieruchomością*.

Najemca powinien zapłacić wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z części budynku wspólnoty

Umieszczenie na elewacji budynku wspólnoty szyldu (reklamy działalności gospodarczej członka wspólnoty) wykracza poza zakres korzystania z części wspólnej nieruchomości w ramach przysługującego właścicielowi lokalu udziału, a wspólnota mieszkaniowa jest uprawniona do zawierania umów obligacyjnych dotyczących pobierania pożytków z części wspólnych budynku – w tym wynikających z prawa do umieszczania reklam na elewacji budynku*.

UZYSKAJ DOSTĘP DO:

  • 324 artykułów z poradami prawnymi, które pomogą rozwiązać problematyczne sprawy w zarządzanych przez Ciebie nieruchomościach,
  • 154 wzorcowych dokumentów do wykorzystania w każdej chwili i dostosowane do wszystkich typów obiektów,
  • 72 h tyle maksymalnie czasu będziesz czekał na odpowiedź na swoje pytania,
  • 640 minut filmu instruktażowego omawiającego postępowanie przy problemach technicznych,
  • 167 komentarzy do podzielonych tematycznie orzecznictw i wyroków,
Uzyskaj dostęp