Brak wyników

Orzeczenia Sądu Najwyższego

23 stycznia 2018

Czynności zachowawcze a zarząd, możliwość działania

0 947
Pewne praktyczne problemy sprawia niekiedy rozróżnienie, czy planowane do podjęcia działanie stanowi czynność zwykłego zarządu, czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a może czynność zachowawczą. To istotne rozróżnienie np. we wspólnotach mieszkaniowych, albowiem wprost przekłada się na wymogi niezbędne do spełnienia, aby móc takie działanie zrealizować.

Przy czynności zwykłego zarządu konieczna jest zgoda co najmniej połowy współwłaścicieli. Czynności przekraczające zwykły zarząd muszą być realizowane jedynie za zgodą wszystkich właścicieli. Z kolei czynności zachowawcze mogą być realizowane w określonych sytuacjach i to samodzielnie przez każdego ze współwłaścicieli. Kwestia rozróżnienia i kwalifikacji poszczególnych rodzajów czynności była przedmiotem analizy Sądu Najwyższego (sygn. akt II CSK 673/12).

REKLAMA

W omawianej sprawie mniejszościowy współwłaściciel nieruchomości dochodził zaległego czynszu najmu za lokal użytkowy stanowiący nieruchomość wspólną. Powód w części okresu, którego dotyczyła zaległość, był zarządcą nieruchomości, lecz stan ten uległ zmianie i zarząd powierzono innej osobie. Spór między stronami sprowadzał się do kwestii uprawnienia powoda, mniejszościowego współwłaściciela i byłego zarządcy, do dochodzenia całego należnego czynszu najmu.

Sąd okręgowy uznał, że skoro powód, wnosząc pozew, nie był już zarządcą, to nie może dochodzić całej należności. W ramach czynności zachowawczych działać może bowiem jedynie współwłaściciel będący zarządcą. Zasądzono zatem jedynie 1/225 należności, tj. część dochodzonego roszczenia odpowiadającą jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Następnie sąd apelacyjny oddalił apelację i przedstawił bardziej rozbudowaną argumentację, choć zbieżną z poglądem sądu okręgowego. Dochodzenie należności z tytułu czynszu stanowi czynność zachowawczą będącą jednocześnie czynnością zwykłego zarządu, a więc w ocenie sądu mniejszościowy współwłaściciel może dochodzić czynszu samodzielnie jedynie za zgodą większości współwłaścicieli. Ewentualnie mógłby uczynić to samodzielnie, gdyby sprawował zarząd nieruchomością lub dysponował „milczącą aprobatą” pozostałych współwłaścicieli.

Z tym wyrokiem nie zgodził się Sąd Najwyższy, rozpoznając skargę kasacyjną, uchylił go i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Istotnym elementem rozstrzygnięcia jest pojęcie zarządu nieruchomością i pojęcie czynności zachowawczych. Sąd wskazał, że poprzez zarząd nieruchomością należy rozumieć...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy