Brak wyników

Orzeczenia Sądu Najwyższego

24 stycznia 2018

Dobra i zła wiara przy uzyskaniu posiadania służebności przesyłu

0 618
W uchwale z 8 grudnia 2016 roku (sygn. akt III CZP 86/16) Sąd Najwyższy, wykraczając nieco poza ramy przedstawionego mu do rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego, rozważał kwestię możliwości przypisania przedsiębiorcy przesyłowemu posiadania służebności w dobrej lub złej wierze, co ma doniosłe znaczenie praktyczne. Od dobrej lub złej wiary przedsiębiorcy przesyłowego uzależniony jest bowiem okres potrzebny do zasiedzenia służebności przesyłu, który może wynieść lat 20 (dobra wiara) albo 30 (zła wiara).

Postawione przez Sąd Okręgowy pytanie dotyczyło kwestii, czy przedsiębiorcy przesyłowemu dysponującemu zgodą na posadowienie i eksploatację urządzeń, udzieloną przez tylko przez jednego małżonka, a dotyczącą nieruchomości stanowiącej majątek wspólny, można przypisać uzyskanie posiadanie w dobrej wierze. Element wiary przedsiębiorcy przesyłowego był w sprawie kluczowy, ponieważ urządzenie posadowiono w 1993 roku, a wniosek o ustanowienie służebności przesyłu małżonkowie złożyli w 2014 roku. Od posadowienia urządzeń minęło już zatem 20 lat, ale nadal nie upłynął 30-letni okres zasiedzenia w razie stwierdzenia, że przedsiębiorca przesyłowy jest posiadaczem służebności w złej wierze.

REKLAMA

Wiara posiadacza oznacza stan jego świadomości co do spełnienia się przesłanek do wystąpienia określonych skutków prawnych. Do zasiedzenia służebności przesyłu może dochodzić, kiedy przedsiębiorca przesyłowy korzysta z trwałego i widocznego urządzenia w sposób nieprzerwany, z możliwością doliczenia okresu posiadania poprzednika prawnego, przez, jak wskazano, 20 lub 30 lat. Rodzaj wiary przypisywanej przedsiębiorcy przesyłowemu, a tym samym niezbędny okres posiadania, uzależniony jest, jak wskazał Sąd Najwyższy, od całokształtu okoliczności poprzedzających i towarzyszących uzyskaniu posiadania służebności. O dobrej wierze będziemy mówili, kiedy przedsiębiorca w sposób usprawiedliwiony był przekonany, że przysługuje mu prawo do posiadania służebności. W złej wierze pozostawał będzie natomiast przedsiębiorca przesyłowy, który wiedział lub powinien był wiedzieć, że takie prawo mu nie przysługuje. W tego typu sprawach badać zatem należy stan świadomości przedsiębiorcy przesyłowego. Przy czym, zgodnie z art. 7 Kodeksu cywilnego, funkcjonuje domniemanie dobrej wiary, a więc w toku ewentualnego postępowania sądowego konieczne jest wykazanie, że posiadacz pozostawał w złej wierze, czyli jak wskazano, że wiedział lub wprawdzie nie wiedział, ale powinien był...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy