Brak wyników

Administrowanie

11 lutego 2020

Pożytki we wspólnocie – jak je kwalifikować?

0 2298
We wspólnocie występują pożytki, a wraz z nimi pojawia się pytanie – jak je kwalifikować? Czy można określić je jako dochód poszczególnych udziałowców jako zmniejszenie kosztów zarządu, czy istnieje możliwość pewnego rodzaju „zawieszenia” ich? Nasz ekspert, Paweł Puch postanowił przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej.

Zgodnie z art.12 ust 2 ustawy o własności lokali pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.  Zatem ustawa o własności lokali nakazuje, aby dochody wspólnoty mieszkaniowej w pierwszej kolejności posłużyły pokryciu wydatków związanych z jej utrzymaniem a dopiero w części przekraczającej te potrzeby zostały wypłacone właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. Takie rozwiązanie wymusza na wspólnocie mieszkaniowej takie przeznaczenie każdych pożytków jakie wspólnota mieszkaniowa uzyskała. Bez wątpienia dochody z nadwyżek ze sprzedaży prądu stanowić będą pożytki. 

REKLAMA

 

Zgodnie z wyżej powołanym przepisem art.12 ustawy o własności lokali jedynym wyznacznikiem, w jakim właściciel lokalu uczestniczy w kosztach zarządzania nieruchomością wspólną i partycypuje w dochodach wspólnoty mieszkaniowej jest udział związany z lokalem w nieruchomości wspólnej. Nie ma możliwości przyjęcia innego podziału dochodów wspólnoty mieszkaniowej. Warto zwrócić uwagę, że inaczej sytuacja będzie wyglądać w małej wspólnocie mieszkaniowej gdyż ta nie jest zarządzana w oparciu o ustawę o własności lokali tylko przepisy o współwłasności określone w kodeksie cywilnym, a zatem art.12 ust 2 ustawy o własności lokali nie ma tam zastosowania. Natomiast zgodnie z art. 207 kodeksu cywilnego pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Zatem w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej wszystkie dochody od razu podlegają podziałowi miedzy współwłaścicieli. Jednak po prostu jest to związane z tym, że mała wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą mieszkaniową tylko z nazwy i nie ma żadnych form organizacyjnych. 

 

Zatem duża wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek pożytki przeznaczać na wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jest to pojęcie dość szerokie.  W ramach zarządzania nieruchomością wspólną wyróżnia się tzw. czynności zwykłego zarządu i czynności ten zwykły zarząd przekraczające. Przyjmuje się, że pojęcie zwykłego zarządu oznacza po...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy