Brak wyników

Finanse

24 stycznia 2018

Służebność przesyłu - sieć ciepłownicza

0 1190
Właściciele lokali z dwóch odrębnych wspólnot mieszkaniowych są współwłaścicielami jednej działki. Budynki nie są na niej posadowione, ale działka przylega bezpośrednio do nieruchomości gruntowych ww. wspólnot. Przez przedmiotową działkę pod powierzchnią ziemi przebiega sieć ciepłownicza, do której podłączone są wspomniane wcześniej budynki. Sieć poprowadzona jest dalej i obsługuje również inne nieruchomości. Czy współwłaściciele działki mogą żądać od przedsiębiorstwa ciepłowniczego opłat za przesył na podstawie np. służebności? Czy także wstecz? Sieć jest własnością miejskiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego, na działce znajduje się już 30 lat (możliwe zasiedzenie?). W 2017 roku działka była częściowo modernizowana.

Poszczególne sprawy dotyczące służebności przesyłu potrafią się od siebie znacząco różnić, stąd do ostatecznej odpowiedzi konieczne byłyby zapewne analiza dokumentów dotyczących opisanej nieruchomości, przez którą biegnie sieć ciepłownicza, oraz uzyskanie informacji, na jakiej podstawie i od kiedy sieć ta na działce faktycznie się znajduje i jest eksploatowana.

REKLAMA

Ogólnie rzecz ujmując, rację ma pytający, że najwłaściwszą instytucją prawną do uregulowania stanu prawnego znajdującej się na nieruchomości sieci i uzyskania na tej podstawie wynagrodzenia byłaby służebność, konkretnie wprowadzona w 2008 roku do Kodeksu cywilnego służebność przesyłu. Instytucję służebności przesyłu regulują artykuł 3051–3054 Kodeksu cywilnego i poprzez odpowiednie stosowanie przepisy dotyczące służebności gruntowych. Ustanowienia takiej służebności może domagać się zarówno przedsiębiorca przesyłowy, właściciel wskazanej w pytaniu sieci ciepłowniczej, jak i współwłaściciele nieruchomości, na której się ona znajduje.

Istotne jest, że zgoda na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a tym samym do jej ustanowienia konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Zasadą jest, że w zamian za ustanowienie służebności przesyłu współwłaścicielom nieruchomości należne jest wynagrodzenie. Wynagrodzenie takie, o ile nie uda się dojść do porozumienia na podstawie pozasądowej umowy, ustalać będzie sąd w postępowaniu nieprocesowym o ustanowienie służebności przesyłu, posługując się w tym zakresie opiniami biegłych. Powinni tego dokonać biegli z zakresu eksploatacji sieci ciepłowniczej, ustalając tzw. pas eksploatacyjny niezbędny do korzystania ze znajdującej się na nieruchomości sieci, oraz biegły geodeta, wyznaczając i nanosząc na mapy ustalony przez poprzedniego biegłego pas eksploatacyjny. Wreszcie ostatnią opinią będzie opinia bie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy