Brak wyników

Finanse

19 kwietnia 2017

Zróżnicowanie zaliczek

0 449
Zarząd wspólnoty zdecydował o podjęciu uchwały o zróżnicowaniu zaliczki na eksploatację. Dla lokali wydzielonych ustalono wyższą zaliczkę zgodnie z wyliczeniami planu gospodarczego na 2014 r. Lokale niewyodrębnione do momentu sprzedaży będą obciążane stawką zaliczki z 2013 r., gdyż deweloper nie wyraził zgody na podniesienie zaliczki. Uchwała o zróżnicowaniu zaliczki na eksploatację została podjęta większością głosów. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Jak rozliczać koszty 2014 r., tzn. proporcjonalnie do naliczeń czy zgodnie z udziałami?

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: wydatki na jej remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

REKLAMA

WAŻNE

Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do 10. dnia każdego miesiąca – zgodnie z obowiązującą uchwałą właścicieli lokali w tym temacie. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do wysokości ich udziałów.

KONIEC

Przeliczanie udziału właściciela

Zwróć uwagę, że zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Udział właściciela samodzielnych lokali...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy