Podział prawny działek spółdzielni

 

Zły pomysł

Jeżeli wszyscy właściciele lokali chcieliby nabyć od spółdzielni udziały w tej nieruchomości, to albo każdy z nich musiałby zawrzeć ze spółdzielnią umowę w formie aktu notarialnego i pokryć koszty z tym związane, albo każdy z właścicieli musiałby udzielić pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego jednej osobie (na przykład zarządcy), która następnie w ich imieniu zawarłaby umowę nabycia udziałów. W jednym i drugim przypadku to spore koszty, ale przede wszystkim bardzo złe rozwiązanie sytuacji dla zarządzania w przyszłości tymi terenami przyległymi.

Należy zwrócić uwagę, że w związku z takim sposobem uregulowania stanu prawnego nieruchomości powstaną dwie odrębne nieruchomości: nieruchomość wspólna pod budynkami oraz nieruchomość stanowiąca tereny przyległe. Do zarządu nieruchomościami wspólnymi stosuje się przepisy ustawy o własności lokali, natomiast do terenów przyległych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące współwłasności, gdyż nie jest to część nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej ani też nie jest to odrębna wspólnota mieszkaniowa. Jest to nieruchomość lub nieruchomości będące współwłasnością określonych osób, uregulowane w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z nieruchomością w stosunku do wielkości swoich udziałów w nieruchomości – i to chyba jedyna taka sama zasada jak w ustawie o własności lokali. W przypadku nieruchomości stanowiącej współwłasność nie ma zar..

Pozostało 60% treści. Zaloguj się, aby przeczytać całość:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal zawiera między innymi:

  • filmy instruktażowe prowadzone przez inspektorów budowlanych, którzy krok po kroku omawiają postępowanie przy problemach technicznych w budynkach,
  • porady prawne - kompleksowe wyjaśnienie problemowych sytuacji przy zarządzaniu nieruchomościami z zakresu prawa, administrowania i finansów – uzupełnione przez powiązane orzecznictwo i niezbędną dokumentację,
  • dokumentacja zarządcy - dostęp do ogromnej bazy dokumentów.

Dodatkowo możliwość INDYWIDULANYCH KONSULTACJI EKSPERCKICH! Odpowiedź na Twoje pytanie udzielimy w ciągu 2-3 dni roboczych!

Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Powiązane artykuły

Autorzy

Zobacz także:

Likwidacja grzejników na klatce schodowej

Wspólnota mieszkaniowa chce zlikwidować grzejniki na klatce schodowej. Jaka powinna być procedura oraz treść uchwały?

Czy można zabudować rury gazowe?

Czy istnieje możliwość zabudowania fragmentu rury gazowej, która przechodzi przez korytarz wewnątrz budynku, przy założeniu, że zabudowa będzie miała otwory wentylacyjne? Czy zabudowa powinna mieć specjalne oznaczenia? Dodamy, że pozostała niezabudowana część instalacji gazowej została podczas remontu pomalowana na biało i oznaczona napisem „GAZ”. Czy taka forma jest wystarczająca i zgodna z przepisami? Będziemy wdzięczni za ewentualne przytoczenie podstawy prawnej takich działań.

Pozwolenia na wymianę okien

Czy w przypadku wymiany witryn okiennych i drzwi do lokalu trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę? Czy należy gdzieś to zgłosić?

UZYSKAJ DOSTĘP DO:

  • 324 artykułów z poradami prawnymi, które pomogą rozwiązać problematyczne sprawy w zarządzanych przez Ciebie nieruchomościach,
  • 154 wzorcowych dokumentów do wykorzystania w każdej chwili i dostosowane do wszystkich typów obiektów,
  • 72 h tyle maksymalnie czasu będziesz czekał na odpowiedź na swoje pytania,
  • 640 minut filmu instruktażowego omawiającego postępowanie przy problemach technicznych,
  • 167 komentarzy do podzielonych tematycznie orzecznictw i wyroków,
Uzyskaj dostęp