Brak wyników

Pytanie do eksperta

9 września 2019

Witam, Deweloper ma zaległość w płatnościach a do niego należą lokale usługowe wchodzące w skład Wspólnoty Mieszkaniowej. Musimy podjąć uchwałę , żeby móc skierować sprawę do sądu, Czy deweloper również powinien głosować skoro to sprawa przeciwko niemu?

0 426
Witam, Deweloper ma zaległość w płatnościach a do niego należą lokale usługowe wchodzące w skład Wspólnoty Mieszkaniowej. Musimy podjąć uchwałę , żeby móc skierować sprawę do sądu, Czy deweloper również powinien głosować skoro to sprawa przeciwko niemu? Czy powinien być informowany o spotkaniach Wspólnoty w sprawie jego zaległości? I w jaki sposób powinny być liczone głosy -z jego udziałami czy bez? Będę wdzięczny za niezwłoczną odpowiedz.

Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. W ramach zarządzania nieruchomością wspólną wyróżnia się tzw. czynności zwykłego zarządu i czynności ten zwykły zarząd przekraczające. Granica między czynnościami zwykłego zarządu, a czynnościami je przekraczającymi jest bardzo płynna, a ponadto w dużej mierze zależy od okoliczności danego przypadku. Rozgraniczenie czynności zwykłego zarządu i czynności je przekraczające jest bardzo istotne również na gruncie zarządzania nieruchomościami wspólnymi wspólnot mieszkaniowych. Czynności zwykłego zarządu podejmuje bowiem zarząd samodzielnie. Natomiast do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. W przypadku zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi przyjmuje się, że czynności polegające na reprezentowaniu przed organami administracyjnymi i sądami, zmierzające do ochrony rzeczy wspólnej, są czynnościami zachowawczymi, a co za tym idzie są czynnościami zwykłego zarządu. Zatem w takich sprawach zarząd nie potrzebuje uchwały właścicieli lokali. Bez wątpienia zarówno dochodzenie zaległości w zaliczkach na koszty zarządu nieruchomością wspólną jak i reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej w sprawie o uchylenie uchwały są czynnościami zachowawczymi, a zatem zarząd nie musi na podjęcie tych czynności dysponować uchwałą właścicieli lokali. Upoważnienie do bezpośredniego podejmowania czynności procesowych w zakresie czynności zachowawczych rozciąga się również na możliwość udzielenia pełnomocnictwa procesowego profesjonaliście. Potwierdza to orzecznictwo sądowe w tym Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku sygn. akt I ACa 1117/12. Nie wszystkie jednak sprawy sądowe można uznać za zachowawcze na przykład wytoczenie powództwa w trybie art.16 ustawy o własności lokali nie będzie taką czynnością zachowawczą i wymaga uchwały właścicieli lokali. Zwróć uwagę, że prawidłowo zarządzana wspólnota mieszkaniowa swoje wydatki planuje i opiera na uchwalonym rocznym planie gospodarczym zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu. Zarząd nie możesz samowolnie dokonywania przesunięć środków wpłacanych przez właścicieli czyli np. z środków gromadzonych na fundusz remontowy czy na inne cele przeznaczać na pokrycie kosztów wynagrodzenia prawnika czy koszty sądowe. Właściciele bowie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy