Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat tygodnia

6 lipca 2022

5 rzeczy, które każdy zarządca powinien wiedzieć o termomodernizacji – sprawdź, czy je znasz!

0 8593

Chcąc podnieść wartość budynku użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych, a także dopasować ich stan do aktualnych standardów, trudno przecenić wartość prac termomodernizacyjnych. Dzięki nim możliwe jest obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie, a także poprawa komfortu użytkowników obiektów. Co warto wiedzieć o termomodernizacji? Oto 5 najistotniejszych aspektów, z którymi powinien zapoznać się każdy właściciel oraz zarządca budynku!

 

 1. Termomodernizacja to nie tylko ograniczenie strat ciepła

W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku można znaleźć informację o tym, że tego rodzaju prace polegają na dokonaniu ulepszeń w strukturze oraz instalacjach budynku, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz zmniejszenie jej strat. To oczywiście kluczowa kwestia, ale nie jedyna, na którą warto zwrócić uwagę.

Prace termomodernizacyjne niosą wiele innych korzyści. Mowa tu przede wszystkim o:

 • podniesieniu wartości budynku;
 • zwiększeniu prestiżu obiektu poprzez podniesienie jego estetyki;
 • poprawie komfortu zamieszkania;
 • efektywniejszym zarządzaniu energią;
 • wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań budowlanych przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji.
 1. Finansowanie prac termomodernizacyjnych nie musi być skomplikowane

Liczne korzyści wynikające z prac termomodernizacyjnych powodują, że ich przeprowadzenie planuje wielu właścicieli oraz zarządców nieruchomości. Często jednak przeszkodę w realizacji tego celu stanowią zbyt wysokie koszty lub przekonanie o problematycznym i skomplikowanym procesie zdobycia środków na ich pokrycie. Warto wiedzieć, że planowane prace można częściowo, a nawet w całości zredukować – umożliwia to kredyt preferencyjny na termomodernizację, który oferuje np. Getin Noble Bank. Jest to finansowanie udzielane na korzystniejszych niż standardowo warunkach, dzięki czemu kredytobiorca może liczyć na niższe koszty obsługi, zyskuje bardzo niskie oprocentowanie i może skorzystać z długiego okresu kredytowania.

 1. Z finansowania może skorzystać wielu inwestorów

Kredyt na termomodernizację od Getin Noble Bank dedykowany jest wspólnotom, spółdzielniom mieszkaniowym oraz jednostkom samorządu terytorialnego z województw: pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego (dotyczy mieszkalnictwa w woj. kujawsko-pomorskim oraz mieszkalnictwa i użyteczności publicznej w woj. pomorskim). Spełnienie podstawowych wymagań nie jest trudne – wystarczy do tego uchwała o zaciągnięciu kredytu oraz potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy. Niezbędne będzie również sporządzenie audytu energetycznego.

Finansowanie składa się z dwóch części. Pierwsza to kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach ze stałym oprocentowaniem 0,2% przez cały okres finansowania. Jeżeli po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych oszczędności energetyczne przekroczą 60%, oprocentowanie kredytu wynosić będzie 0%.

Preferencyjna część finansowania obejmuje:

 • 90% wartości inwestycji dla województwa pomorskiego;
 • 84% wartości inwestycji dla województwa kujawsko-pomorskiego;

Druga część to kredyt inwestycyjny na standardowych warunkach cenowych, gdzie oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Pozwala ona sfinansować pozostałą część inwestycji.

Z warunkami kredytu preferencyjnego na termomodernizację można zapoznać się na stronie Getin Noble Bank. Inwestorzy oraz zarządcy z pozostałych województw także mogą liczyć na wsparcie. Bank przygotował dla nich kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK. Pozyskane środki można przeznaczyć na finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

 1. Finansowanie prac termomodernizacyjnych to liczne korzyści

Decydując się na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych i skorzystanie z kredytu Getin Noble Bank, można zyskać liczne korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy:

 • preferencyjne oprocentowanie stałe przez cały kredytowania – standardowo wynosi ono 0,2%, jednak w sytuacji, gdy prace termomodernizacyjne przyniosą oszczędności energetyczne przekraczające 60%, całkowite oprocentowanie kredytu wynosi 0%;
 • możliwość skorzystania z długiego okresu finansowania – nawet do 20 lat;
 • możliwość pokrycia do 100% inwestycji;
 • refinansowanie 100% kosztów poniesionych na audyty energetyczne i projekty budowlane dla mieszkalnictwa*;
 • możliwość dopasowania wysokości raty kredytu do możliwości finansowych mieszkańców.
 1. Kredyt na termomodernizację to kompleksowe wsparcie specjalistów

Chcąc skorzystać z kredytu na termomodernizację, można liczyć na profesjonalne doradztwo i wsparcie, które dopasowane jest do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy na każdym etapie decyzji o finansowaniu. Taka pomoc świadczona jest przez ekspertów Getin Noble Bank i znacznie ułatwia planowanie oraz przeprowadzanie prac termomodernizacyjnych.

W dobie dzisiejszych możliwości – zarówno finansowych, jak i budowlanych – decyzja o przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych obiektu nie musi być wyzwaniem dla właścicieli budynków oraz ich zarządców. Warto potraktować ją jako inwestycję, która pozwoli nie tylko zadbać o oszczędności w zakresie użytkowania przestrzeni wspólnej, ale przede wszystkim korzystnie wpłynie na jej wartość, prestiż i komfort użytkujących ją osób.

*Po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu lub projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN (np. w przypadku refinansowanie audytu oraz projektu w jednej inwestycji limit na każdą fakturę wynosi 4 850 PLN brutto).
 


Artykuł przygotowany we współpracy z Getin Noble Bank S.A.

Przypisy