Brak wyników

Zagadnienia budowlane

20 kwietnia 2017

Brak wentylacji

0 585
W protokole z okresowej kontroli kominiarskiej wskazano w lokalach, konkretnie w pomieszczeniach kuchni, brak wentylacji. Używane są tam kuchenki gazowe zasilane gazem z butli, piece kaflowe bądź piec typu „koza”. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zażądał od zarządcy potwierdzenia usunięcia nieprawidłowości wykazanych w protokole kominiarskim. Kto odpowiada za brak wentylacji w lokalu – w tym przypadku w pomieszczeniu kuchni: właściciel lokalu czy zarządca nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej? Budynek został zbudowany w 1920 roku i nie posiadał przewodów wentylacyjnych.

W każdym budynku powinien znajdować się system wentylacyjny. Niezależnie od typu zastosowanego systemu jego zadaniem jest zapewnienie skutecznej wymiany powietrza. Powietrze zużyte, odpływające przez kanały wentylacyjne lub zużywane podczas spalania, musi być zastąpione nawiewanym świeżym powietrzem. Istnieją dwa podstawowe systemy wentylacji oraz system „kombinowany”. W przypadku wentylacji naturalnej powietrze przemieszcza się dzięki naturalnie zachodzącym procesom, a przy mechanicznej ruch powietrza wymuszony jest przez urządzenia. W budynku może też istnieć wentylacja hybrydowa, w której w sprzyjających warunkach działa wentylacja grawitacyjna, a gdy warunki się zmienią, włącza się wentylacja mechaniczna.

REKLAMA

 

Kanały wentylacyjne są elementem konstrukcyjnym budynku i tworzą w nim jeden system wentylacyjny. Fakt, że każdy kanał projektuje się tak, aby prowadził do innego pomieszczenia w budynku, wynika z faktu, że tylko w ten sposób można poprawnie wykonać system wentylacji grawitacyjnej. Jednak z faktu, że każdy lokal ma oddzielny kanał went...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy