Brak wyników

Zagadnienia budowlane

20 kwietnia 2017

Czy inwestor musi mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli

0 565
Do nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym konieczne jest doprowadzenie mediów: woda, kanalizacja, centralne ogrzewanie. W sąsiedztwie podłączanej nieruchomości istnieją wymienione sieci. Doprowadzenie przyłączy do przedmiotowej nieruchomości wiąże się natomiast z przejściem z przyłączami przez teren drogi wewnętrznej stanowiącej współwłasność właścicieli nieruchomości sąsiednich. Czy poprowadzenie w drodze wewnętrznej przyłączy do jednej z nieruchomości obsługiwanej przez tę drogę stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a więc zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli? Czy czynności związane z podłączeniem przedmiotowej nieruchomości do mediów są czynnościami z zakresu zwykłego zarządu, a więc w myśl art. 201 niezbędna jest jedynie zgoda większości współwłaścicieli drogi wewnętrznej?

Pojęcia „zwykłego” zarządu i czynności przekraczających „zwykły” zarząd nie zostały zdefiniowane w Kodeksie cywilnym ani żadnym innym akcie prawnym. Nie wynika to jednak z błędów ustawodawcy, tylko jest jego świadomym działaniem, gdyż granica między czynnościami zwykłego zarządu a czynnościami je przekraczającymi jest płynna, a ponadto w dużej mierze zależy od okoliczności danego przypadku. Bardzo często o tym, czy dana czynność mieści się w pojęciu zwykłego zarządu, czy też wykracza poza zakres zwykłego zarządu, decydują okoliczności konkretnego przypadku. Zatem granica między czynnościami zwykłego zarządu i czynnościami go przekraczającymi zależeć będzie od wielu czynników. Pojęcie zwykłego zarządu oznacza jednak przede wszystkim podejmowanie czynności mających na celu zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości, właściwej eksploatacji, bieżącego administrowania nieruchomością, jak również podejmowania czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym.

REKLAMA

 

Do zarządu nieruchomością, w której nie ustanowiono odrębnej własności lokali będącej współwłasnością mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W braku takiej zgody współwłaściciele...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy