Brak wyników

Orzeczenia Sądów Apelacyjnych

13 kwietnia 2017

Finansowanie utrzymania terenów sąsiednich wspólnoty mieszkaniowej

0 436
Jako nieruchomość wspólna nie mogą być traktowane nieruchomości sąsiednie pozostające we współwłasności niektórych spośród członków wspólnoty, bądź także członków wspólnot sąsiednich. Wspólnota mieszkaniowa jest powołana tylko do decydowania o sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej, natomiast nie posiada kompetencji do decydowania o sprawach dotyczących lokali stanowiących indywidualną własność poszczególnych właścicieli lokali, a tym bardziej o sprawach dotyczących sąsiednich nieruchomości. Niedopuszczalne jest zatem ustalanie przez wspólnotę mieszkaniową zaliczek na koszty utrzymania tych nieruchomości - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Powód wnosił o uchylenie między innymi podjętej przez wspólnotę mieszkaniową uchwały w sprawie przyjęcia planu gospodarczego i ustalenia wysokości opłat w nieruchomości wspólnej wspólnoty, miejsc garażowych i parkingu. Jako podstawę faktyczną żądania uchylenia uchwały powód wskazał, że przy konstrukcji planu gospodarczego nie przestrzegano rozdzielności ewidencji kosztów i pobieranych zaliczek dla każdej oddzielnej nieruchomości gruntowej, tj. nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, nieruchomości gruntowej stanowiącej drogę wewnętrzną, nieruchomości gruntowej zabudowanej parkingiem naziemnym i nieruchomości gruntowej zabudowanej garażem podziemnym. Zdaniem powoda powyższe nieruchomości mają różne składy osobowe współwłaścicieli i pozwana wspólnota mieszkaniowa nie jest uprawniona do podejmowania uchwał rozstrzygających o wydatkach i budżetach pozostałych nieruchomości.

REKLAMA

Wspólnota Mieszkaniowa wnosiła o oddalenie powództwa podnosząc, że wszystkie cztery nieruchomości są połączone gospodarczo i funkcjonalnie, nie jest więc możliwe racjonalne korzystanie z nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem bez korzystania z pozostałych nieruchomości gruntowych zabudowanych garażem i parkingiem oraz nieruchomości przeznaczonej na drogę. W konsekwencji nie jest również możliwe wykonywanie czynności administrowania nieruchomością gruntową zabudowaną budynkiem bez administrowania sąsiednimi nieruchomościami. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo, za wadliwe uznając twierdzenie, że wspólnota nie dokonała rozdzielenia ewidencji kosztów zarządu dla każdej z nieruchomości, przez co uchwała ta miałaby naruszać interes powoda nakładając na niego koszty związane z utrzymaniem tych nieruchomości, których nie jest on właścicielem. Sąd pierwszej instancji uznał, że plan gospodarczy zakłada wysokość kosztów oddzielnie dla każdej z nieruchomości. Od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie powód wniósł apela...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy