Brak wyników

Zagadnienia budowlane

13 kwietnia 2017

Likwidacja zabudowy balkonu

0 509
Zgodnie z uchwałą remontową wykonywana jest termomodernizacja budynku. Na zebraniu wszyscy właściciele orzekli, że należy zdemontować daszki i zabudowy balkonowe. Tak się stało, lecz znalazł się jeden właściciel, który powiedział, że nie zdemontuje zabudowy, ponieważ poniósł koszty związane z jej sporządzeniem. Na pewno nie ma pozwolenia od wspólnoty, bo taka przed założeniem zabudowy nie istniała ani od innych urzędów.

W trakcie rozmów telefonicznych starostwo odsyła do nadzoru budowlanego, a ci do wydziału architektury urzędu gminnego. Żaden z podanych urzędów nie chce zająć konkretnego stanowiska twierdząc, że to precedens. Wykonawca wstrzymał roboty do wyjaśnienia sprawy. Jak należy postąpić w tej sytuacji?

REKLAMA

Należy zauważyć, że osoby uprawnione do zamieszkiwania w lokalu korzystają z pominięciem innych osób wyłącznie z balkonu w postaci pewnej przestrzeni wewnętrznej, a więc osoby te muszą zadbać o jej utrzymanie (uchwała Sądu Najwyższego z 7 marca 2008 r., sygn. akt III CZP 10/08). Balkon jest jednak również elementem konstrukcyjnym budynku, a jak wynika z wielu orzeczeń Sądu Najwyższego, elementy konstrukcyjne budynku stanowią część nieruchomości wspólnej, więc za remonty balkonu jako elementu konstrukcyjnego odpowiadać będzie wspólnota mieszkaniowa. Nie sposób nie zgodzić się z ostatecznym wnioskiem Sądu Najwyższego, że granica między nieruchomością wspólną nie oznacza, że balkon jest albo nie jest nieruchomością wspólną, a że część balkonu jest nieruchomością wspólną (część konstrukcyjna), a część jest elementem lokalu (przestrzeń wewnętrzna).

Z takim rozgraniczeniem mamy do czynienia nie tylko w przypadku balkonu, a również na przykład ściany zewnętrznej budynku, która jest także ścianą wewnętrzną części lokali. Niewątpliwie przecież obowiązek rem...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy