Brak wyników

Zagadnienia budowlane

20 kwietnia 2017

Logotermy i podział instalacji

0 1266
Wspólnota mieszkaniowa posiada nowoczesne ogrzewanie tzw. meibesy. Urządzenia te są montowane na klatkach schodowych i dzięki tym urządzeniom lokator ma ciepłą wodę użytkowa oraz ogrzewanie. Każdy lokator posiada swoje urządzenie, które jest przynależne do danego mieszkania (urządzenie zamontowane w skrzynkach osobnych dla każdego lokatora osobnej). Czy meibesy winny być w częściach wspólnych czy tez nie?

W obecnej uchwale meibesy są własnością każdego lokatora podobnie jak liczniki wody jednak zbliża się czas przeglądów i cześć lokatorów wnosi o "wrzucenie" maybesów w części wspólne. Jest jednak również cześć lokatorów którzy ponieśli już duże koszty związane z konserwacja czy naprawą maybesów i nie wyrażają na to zgody. Jeśli mają być w częściach wspólnych to do którego odcinka? Jeśli nie, to jak to uzasadnić?

REKLAMA

 

Sytuacja instalacji centralnego ogrzewania

Można tu mieć do czynienia z dwoma sytuacjami. W budynku każdy lokal może mieć indywidualny system ogrzewania, np. oparte na dwufunkcyjnych piecach gazowych w każdym lokalu. Jest to charakterystyczne rozwiązanie zwłaszcza dla mniejszych budynków. W przypadku takich indywidualnych dla każdego lokalu instalacji grzewczych każda z tych instalacji stanowi bezsprzecznie część danego lokalu. Zarówno piec, kaloryfery, jak i rury i inne elementy są częścią lokalu, a ich utrzymanie w należytym stanie należy do właściciela lokalu. Właściciel też ponosi wszystkie koszty z tym związane. W budynku może też być jedna wspólna instalacja ogrzewania, co jest powszechnym rozwiązaniem. .Wspólna dla całego budynku instalacja centralnego ogrzewania stanowi jedną niepodzielną całość i jest elementem nieruchomości wspólnej. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 sierpnia 1997 roku sygn.akt III CZP 36/97 wspólna instalacja centralnego ogrzewania jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele lokali zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i w ten sposób, że ogrzewane są wspólne części budynku. Zdaniem Sądu składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach. Zatem cała instalacja centralnego ogrzewania ze względu na swoją specyfikę stanowi wówczas część nieruchomości wspólnej. Skoro cała wspólna instalacja centralnego ogrzewania w tym więc i kaloryfery jest elementem nieruchomości wspólnej to pokrycie kosztów jej naprawy, wymiany i utrzymania w stanie zdatnym do użytku należy do wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota mieszkaniowa ponosi też wszystkie koszty z tym związane. Tak sytuacja wygląda niezależnie od przebiegu instalacji w budynku, czy sposobu rozliczenia kosztów ogrzewania. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w War...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy