Brak wyników

Zagadnienia budowlane

20 kwietnia 2017

Monitoring

Mamy wątpliwości dotyczące kwestii zainstalowania monitoringu na terenie i w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Czy wspólnota może go zainstalować? Jaki obszar taki monitoring może obejmować - wspólnota chciałaby monitorować teren wokół budynku, być może także fragmenty terenu miejskiego. Jak należy przechowywać zarejestrowany materiał oraz komu wspólnota może go udostępniać?

Systemy monitoringu dla osiedli mieszkaniowych cieszą się coraz większą popularnością, która związana jest z coraz większym naciskiem na kwestie bezpieczeństwa. Dodatkowo stałe obniżanie kosztów zakupu takich urządzeń sprawia, że nawet niewielkie osiedla czy nawet pojedyncze wspólnoty mieszkaniowe mogą sobie pozwolić na budowę tego typu instalacji.

REKLAMA

 

Sytuacja prawna monitoringu

Zauważ, że skuteczna i przemyślana instalacja systemu monitoringu na osiedlu pozwala znacznie zredukować przestępczość oraz w inny sposób służyć mieszkańcom. Stworzenie systemu monitoringu dla osiedli mieszkaniowych powinno mieć na celu nadzór nad miejscami mającymi kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, czyli ciągami komunikacyjnymi, parkingami itp., jak również zniechęcać do zachowań sprzecznych z prawem w rejonie objętym monitoringiem oraz zapewniać skuteczne i szybkie interwencje policji oraz uzyskiwanie materiału o przydatnej jakości.

W Polsce nie mamy szczególnych przepisów odnośnie zasad tworzenia i działania systemów monitoringu. Nie znajdziesz zatem przepisów, które wskażą wprost, jakie konkretne warunki musi spełnić system.

A zatem system ten nie może naruszać obowiązujących przepisów prawnych. W szczególności będzie tu chodzić o prawo do prywatności i ochronę danych osobowych w przypadku archiwizowania materiałów. Z całą pewnością każda osoba poruszająca się po terenie monitorowanym musi mieć świadomość, że jej zachowania są obserwowane i rejestrowane, czemu służy odpowiednie oznaczenie terenu, co jednak również wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa.

Ważny jest też sposób wykorzystania monitoringu, który ma służyć poprawie bezpieczeństwa. Przejawiać się to powinno umiejscowieniem kamer w miejscach potencjalnie zagrożonych oraz umożliwiających poprawę bezpieczeństwa, a nie w takich, które z poprawą bezpieczeństwa nie mają nic wspólnego. Umiejscowienie kamer nie powinno przede wszystkim naruszać prywatności, a w szczególności umożliwiać podglądu mieszkań. Dostęp do systemu i nagrań powinny mieć tylko wyznaczone osoby, przykładowo członkowie zarządu.

Po...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy