Brak wyników

Zagadnienia budowlane

19 kwietnia 2017

Ocieplenie ścian budynków z wielkiej płyty

0 447
W jaki sposób należy postąpić w przypadku inwestycji ocieplenia ścian budynków o wysokości powyżej 12,5 mb wysokości (wymagane pozwolenie na budowę). Są to budynki wybudowane w technologii wielkiej płyty (W70), w których za pomocą badań termowizyjnych stwierdzono szereg wad powodujących zawilgocenia i zagrzybienia w wielu mieszkaniach. Aktualnie w żadnym z 12 budynków nie udało się zebrać 100% zgody odrębnych właścicieli, a starostwo na tej podstawie odsyła projekty jako błędne i nie wydaje pozwolenia na budowę.

Orzecznictwo sądowe nie tworzy prawa i ma tylko znaczenie pomocnicze – zwłaszcza orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego – dla wszczynanych spraw i interpretacji przepisów dokonywanych przez organy administracji. Tymczasem brak jest jednolitego orzecznictwa sądowego w tej materii i można spotkać się z orzeczeniami sądowymi, że spółdzielnia w nieruchomościach, w których jest tylko jednym z właścicieli lokali i zarządza nieruchomością wspólną, ma uprawnienia tylko do podejmowania czynności zwykłego zarządu lub że uprawnienia te są nieco szersze. W związku z tym spółdzielnia ma dwa wyjścia z sytuacji – albo zgodzić się z opinią urzędu i dopełnić formalności albo odwołać się od decyzji i liczyć na to, że w procedurze odwoławczej decyzja administracyjna zostanie uchylona przez sąd administracyjny. Moim zdaniem łatwiejsza, prostsza i pewniejsza droga to dopełnienie formalności, zwłaszcza, że w uchwale z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt: II OPS 2/12 Naczelny Sąd Administracyjny stoi na takim stanowisku jak starostwo, z którym spiera się Spółdzielnia.

REKLAMA

Z czego wynika stanowisko starostwa

Art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali. Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca w art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych rozstrzygnął o wyborze spółdzielczego zarządu nieruchomością wspólną, ale w którym spółdzielnia nie sprawuje zarządu bez żadnych ograniczeń. Inaczej zatem zarząd wygląda w przypadku zasobów własnych spółdzielni, a inaczej tam, gdzie spółdzielnia jest tylko współwłaścicielem i zarządcą. Podstawowe znaczenie w systemie zarządu nieruchomością wspólną, której współwłaścicielką jest spółdzielnia mieszkaniowa ma art. 27 ust. 2 zd. 1 rozstrzygający, że zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali. Odwołanie do treści art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali oznacza, że i zakres tego zarządu należy rozumieć w sposób, w jaki przepisy normują zarząd powierzony. Tymczasem zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną może dokonywać samodzielnie tylko czynności zwykłego zarządu, a na czynności ten zarząd przekraczające potrzebuje zgody właścicieli. Uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt: II OPS 2/12 sąd uznał, że wykonywany przez spółdzielnię mieszkaniową – na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą współwłasność spółdzielni uprawnia ją do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji i utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej. NSA, rozpatrując przedstawiony problem prawny, wskazał na znaczenie treści art. 64 ust. 2 Konstytucji, zgodnie z którym własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej. W ocenie sądu oznacza to również zakaz nieuzasadnionego różnicowania sytuacji prawnej właścicieli, który obowiązuje nie tylko ustawodawcę, lecz również organy stosujące prawo, w...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy