Brak wyników

Zagadnienia budowlane

19 kwietnia 2017

Okno dachowe

0 1406
Zarządzający mieniem komunalnym w imieniu Gminy Międzyzdroje zwrócił się z prośbą do zarządcy nieruchomości o wymianę okna dachowego z uwagi na jego zły stan techniczny, który powoduje przedostawanie się wód opadowych do lokalu mieszkalnego najemcy. Zarządzający mieniem komunalnym twierdzi, że okno to jest elementem wyposażenia dachu i stanowi część wspólną nieruchomości. Po dokonaniu przez zarządcę nieruchomości oględzin przedmiotowego okna w obecności przyszłego wykonawcy wymiany okna stwierdzono, że jego stan techniczny jest zły i faktycznie należy je wymienić. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy powinna to zrobić wspólnota czy też właściciel lokalu. Okno znajduje się w połaci dachowej i stanowi naturalne oświetlenie strychu, jednak korzysta z niego tylko najemca lokalu, gdyż znajduje się ono na strychu nad lokalem najemcy. Strych nad lokalem nie stanowi części wspólnej nieruchomości, korzysta z niego wyłącznie najemca, bo jest on częścią jego lokalu mieszkalnego. Czy w takim przypadku wymiany okna powinna dokonać Wspólnota czy też właściciel lokalu?

We wspólnocie mieszkaniowej są dwa rodzaje nieruchomości. Nieruchomość wspólna zarządzana przez wspólnotę mieszkaniową, której koszty utrzymania ponosi wspólnota mieszkaniowa i wyodrębnione lokale mieszkalne zarządzane przez właścicieli, których koszty utrzymania ponoszą te właśnie osoby. Definicja ustawowa wskazuje, że nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali.

REKLAMA

Jak wynika z tej definicji, okna w lokalu – tak jak drzwi wejściowe – są jego częścią, gdyż służą wyłącznie do użytku właścicieli tego lokalu. Natomiast okna poza odrębnymi lokalami, na przykład na klatce schodowej, podobnie jak drzwi wejściowe z zewnątrz na klatki schodowe, służą do użytku wszystkich właścicieli i stanowią część nieruchomości wspólnej.

W związku z powyższym konserwacja i wymiana okien w lokalach (obojętnie czy dachowych czy zamontowanych w ścianach zewnętrznych) należy do obowiązków właścicieli poszczególnych lokali i oni też poniosą te koszty. Natomiast konserwacja i wymiana okien poza odrębnymi lokalami (na klatkach schodowych, korytarzach, w pomieszczeniach wspólnych) należy do obowiązków wspólnoty mieszkaniowej, a koszty poniosą wszyscy właściciele lokali proporcjonalnie do ich udziału w nieruchomości wspólnej.

Jeżeli okno dachowe znajduje się w lokalu komunalnym lub pomieszczeniu do niego przynależnym, to interpretacja zarządcy komunalnego, że okno dachowe stanowi wyposażenie dachu i w związku z tym stanowi część wspólną nieruchomości, pozbawiona jest podstaw prawnych. To, czy okna te są umieszczone w murze budynku czy...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy