Brak wyników

Orzeczenia Sądów Apelacyjnych

13 kwietnia 2017

Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

0 565
Zawarcie w treści pełnomocnictwa sformułowania „oddanie głosu na zebraniach wspólnot mieszkaniowych” po pierwsze przesądza, że mamy do czynienia z pełnomocnictwem rodzajowym, a po drugie nie wyklucza oddania głosu także w drodze indywidualnego zbierania głosów - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Właściciele lokalu wnieśli o uznanie za nieważną uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie określenia granic nieruchomości wspólnej. Podstawą żądania było między innymi podważanie pełnomocnictwa gminy, które upoważniało do dysponowania głosami wynikającymi z udziałów w nieruchomości wspólnej podczas głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej na zebraniu ogółu właścicieli nieruchomości oraz w trybie obiegowym zbierania głosów. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jednak powództwo i stwierdził, że ustawa o własności lokali nie normuje kwestii pełnomocnictwa udzielanego przez poszczególnych właścicieli lokali.

REKLAMA

Dlatego w tym przedmiocie mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Artykuł 98 k.c. stanowi, że pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Zgodnie z Art. 22 § 3 pkt. 4 u.w.l, zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Przepisy kodeksu cywilnego nie definiują pojęcia pełnomocnictwa rodzajowego, natomiast w piśmiennictwie i judykaturze przyjmuje się, że kryterium rozróżnienia między pełnomocnictwem ogólnym a rodzajowym jest zakres umocowania do działania w imieniu mocodawcy. Pełnomocnictwo ogólne nie określa ani nie wyodrębnia czynno...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy