Brak wyników

Orzeczenia Sądów Apelacyjnych

13 kwietnia 2017

Zmiany trybu głosowania

0 408
Jeżeli większość udziałów w nieruchomości wspólnej należy do jednego właściciela, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej. Niewątpliwie prawidłowa kolejności działań winna być taka, iż żądanie w przedmiocie sposobu liczenia większości głosów powinno zostać zgłoszone (zebrane podpisy) przed przystąpieniem do głosowania nad uchwałą Jednak nadmierny formalizm w stosowaniu przepisów ustawy o własności lokali jest niewskazany - wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Gmina wystąpiła z pozwem przeciwko wspólnocie domagając się uchylenia uchwały. Głosowanie nad uchwałą odbyło się według zasady 1 właściciel - 1 głos. Żądanie, aby głosowanie nad w/w uchwałą odbyło się w ten sposób zostało zgłoszone przez członków wspólnoty pisemnie, jednocześnie z głosowaniem nad zaskarżoną uchwałą. Gmina podniosła naruszenie procedury gdyż żądanie głosowania odbywało się łącznie z głosowaniem nad uchwałą. Tymczasem najpierw należało zebrać podpisy pod żądaniem głosowania 1 właściciel - 1 głos, a następnie, dopiero po uzbieraniu dostatecznej liczby podpisów należało głosować w tym trybie nad uchwałą. Sąd Okręgowy uznał, że nie zachodzą podstawy do uchylenia uchwały, jednak gmina wniosła apelację.

REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że apelacja była niezasadna. W orzecznictwie zgodnie przyjmuje się, że przepisy ustawy o własności lokali natury proceduralnej mogą być podstawą uchylenia uchwały właścicieli lokali tylko w sytuacji, kiedy zostanie wykazane, że ich naruszenie mia...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy