Brak wyników

Orzeczenia Sądów Rejonowych

13 kwietnia 2017

Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej

0 489
Aby określoną osobę w małej wspólnocie mieszkaniowej można było uznać za zarządcę, musi mieć umocowanie do działania w imieniu wszystkich właścicieli lokali. Jeżeli ma umocowanie tylko części współwłaścicieli, jest co najwyżej ich pełnomocnikiem, a nie zarządcą nieruchomości - wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku.

W przedmiotowej sprawie powód uważający się za zarządcę wniósł o zasądzenie od właściciela lokalu zapłaty za awaryjny remont, na który jednak właściciele lokali nie wyrazili zgody i w związku z tym odmówili zapłaty. Sąd ustalił, że w przedmiotowej sprawie ma do czynienia z małą wspólnotą mieszkaniową, a powód nie jest zarządcą budynku i nie jest właścicielem żadnego lokalu. Zgodnie z Art.19 ustawy o własności lokali, jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych należących nadal do dotychczasowego właściciela nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

REKLAMA

Przepis Art. 199 kodeksu cywilnego określa zasady wykonywania zarządu rzeczą wspólną przy czynnościach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Wynika z niego, że do zbycia rzeczy oraz innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Nie budzi wątpliwości, że współwłaściciele mogą działać też przez pełnomocnika, gdy zostanie upoważniony do działania w ich imieniu. W razie braku zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, ustawodawca przyznaje współwłaścicielom, których udziały wynoszą co najmniej połowę, żądanie rozstrzygnięcia przez Sąd; rozstrzygnięcie to z...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy