Brak wyników

Pytanie do eksperta

31 lipca 2018

Czy w przypadku głosowania we wspólnocie wystarczy głos oddany przez jednego z małżonków posiadających współwłasność ustawową, aby był uznany za oboje?

0 775
Czy w przypadku głosowania we wspólnocie wystarczy głos oddany przez jednego z małżonków posiadających współwłasność ustawową, aby był uznany za oboje?

Mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej może być majątkiem wspólnym małżonków lub majątkiem osobistym jednego z małżonków. Mieszkanie może być też współwłasnością ułamkową małżonków. W każdym z tych przypadków sytuacja małżonków we wspólnocie mieszkaniowej wygląda inaczej. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeżeli mieszkanie stanowi majątek wspólny małżonków (patrz treść wpisu w księdze wieczystej – prawo własności na rzecz obojga małżonków na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Jednak małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej. Z wyżej przedstawionych zasad zarządzania majątkiem wspólnym małżonków określonym przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że jeżeli mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej stanowi majątek wspólny małżonków do wykonywania praw we wspólnocie mieszkaniowej, czyli np. głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej małżonek nie potrzebuje pełnomocnictwa drugiego małżonka. W kwestii zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną w przypadku gdy lokal jest współwłasnością małżeńską oboje małżonkowie ponoszą koszty zarządu na zasadzie odpowiedzialności solidarnej tz. wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia od obojga jak też całego świadczenia od każdego z nich, a spełnienie zobowiązania przez jednego z małżonków zwalnia drugie z zobowiązania względem wspólnoty mieszkaniowej. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego jednego z małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił oraz przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Jeżeli mieszkanie stanowi majątek osobisty jednego z małżonków (patrz treść wpisu w księdze wieczystej – prawo własności na rzecz tylko jednego z małżonków) w...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy