Brak wyników

Pytanie do eksperta

24 listopada 2018

Jak wymeldować osobę, która korzysta bez umownie z lokalu nie będąc właścicielem nieruchomości oraz nie płaci czynszu? Nieruchomość jest przygotowywana do sprzedaży.

0 984
Jak wymeldować osobę, która korzysta bez umownie z lokalu nie będąc właścicielem nieruchomości oraz nie płaci czynszu? Nieruchomość jest przygotowywana do sprzedaży.

Zameldowanie jest czynnością czysto techniczną, polegającą na wpisaniu do rejestru, prowadzonego przez organ gminy, informacji o pobycie danej osoby w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem. Jest to więc tylko zarejestrowanie faktu pobytu określonej osoby w konkretnym lokalu mieszkalnym. Z uwagi na to, że zameldowanie stanowi tylko rejestrację określonego stanu faktycznego, nie jest uzależnione od posiadania przez osobę tytułu prawnego lub uprawnienia do lokalu mieszkalnego, ale także nie kreuje praw osoby zameldowanej do lokalu. Zatem osoba która zamierza przebywać pod danym adresem może się w tym miejscu zameldować, a osoba która to miejsce opuszcza powinna się z niego wymeldować. W konsekwencji właściwy urząd gminy (miasta) może wymeldować „przymusowo” osobę na wniosek właściciela lub z urzędu wyłącznie pod warunkiem, że osoba ta opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Innymi słowy, warunkiem skutecznego wymeldowania jest nieprzebywanie wymeldowywanej osoby pod wskazanym adresem. Przesłanka opuszczenia miejsca pobytu jest spełniona, gdy opuszczenie to ma charakter trwały i jest dobrowolne. Przesłankę tę organ gminy zobowiązany jest badać w każdej sprawie. W orzecznictwie wskazuje się, że o opuszczeniu miejsca stałego pobytu można mówić tylko wtedy, gdy dana osoba fizycznie nie przebywa w określonym lokalu i ma zamiar opuszczenia tego lokalu na stałe, a zamiar ten związany jest z założeniem w nowym miejscu ośrodka osobistych i majątkowych interesów. Rezygnacja z przebywania w określonym lokalu może nastąpić w sposób wyraźny, poprzez złożenie stosownego oświadczenia, ale także w sposób dorozumiany, poprzez zachowanie, które w sposób nie budzący wątpliwości wyraża wolę danej osoby skoncentrowania swojej aktywności życiowej w innym miejscu (wyrok WSA w Lublinie z 20 marca 2012 r., III SA/Lu 29/12). Podobnie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 grudnia 2010 r., IV SA/Wa 1392/10. Będąc właścicielem lokalu nie można używając przymusu usunąć lokatora z lokalu nawet jeżeli nie ma on już żadnego prawa do dalszego zajmowania lokalu. Takie działanie będzie zakwalifikowane jako przestępstwo...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy