Brak wyników

Aktualności

18 lutego 2021

Kto powinien płacić za uszkodzenia na klatce schodowej?

0 1576

Właściciel lokalu mieszkalnego w dużej wspólnocie wynajmuje mieszkania i często zmienia najemców. Podczas przeprowadzki najemca uszkodził (poobijał) świeżo wyremontowaną klatkę (są na to dowody). Do kogo wspólnota powinna wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody i przywrócenie klatki do stanu pierwotnego? Uzupełnienie ubytków i pomalowanie wykonawca wycenił na ok. 2 tys. złotych.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym to osoba, która wyrządziła szkodę, obowiązana jest do jej naprawienia. Brak przepisów, które obciążałyby właściciela za szkody wyrządzone przez jego najemcę. Nawet za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia art. 433 Kodeksu cywilnego czyni odpowiedzialnym tego, kto pomieszczenie zajmuje, a nie właściciela. Wspólnota mieszkaniowa nie może obciążać właściciela odpowiedzialnością za zachowanie najemców jego lokalu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.04.2009 r., sygn. akt: II CSK 601/08. W sprawie, która trafiła na wokandę sądu, wspólnota mieszkaniowa przyjęła w uchwale restrykcyjny regulamin, obciążający właścicieli lokali odpowiedzialnością za domowników i inne osoby korzystające z lokali za ich zgodą i wiedzą.

REKLAMA

Z taką uchwałą nie zgodziła się gmina będąca właścicielem części lokali i zaskarżyła uchwałę do sądu, głównie z uwagi na próbę przerzucenia na nią odpowiedzialności za osoby zamieszkujące lokale komunalne. W przypadku gdy osoba trzecia wyrządziła szkodę – niezależnie od tego, czy jest najemcą, gościem odwiedzającym właściciela czy osobą zupełnie obcą – wspólnota mieszkaniowa powinna dochodzić naprawienia szkody wyłącznie w stosunku do niej. Ponadto czyn taki stanowi przestępstwo lub wykroczenie. Zgodnie z art. 288 Kodeksu karnego, kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przypisy