Brak wyników

Aktualności

25 czerwca 2024

Niższe koszty chłodzenia budynku i skuteczna ochrona dachu w jednym? Z systemem płynnych membran poliuretanowych Maris COOL ROOF to możliwe!

0 82

Pod wpływem wysokich temperatur powierzchnia dachu jest w stanie osiągnąć temperaturę nawet 80 °C. Znaczna część tego ciepła przedostaje się bezpośrednio do pomieszczeń, przez co konieczne staje się stosowanie w nich wentylatorów czy urządzeń klimatyzacyjnych. Prognozowana fala upałów w połączeniu z planowanym na lipiec tego roku odmrożeniem cen prądu może więc przełożyć się na wzrost rachunków za energię elektryczną niezbędną do chłodzenia pomieszczeń. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć dach przed nagrzewaniem? Rozwiązaniem są poliuretanowe systemy powłok dachowych, które nie dość, że mogą być stosowane na istniejących już pokryciach, to jeszcze skutecznie zabezpieczają dach przed przeciekaniem.

Wysokie temperatury w budynku? Powodem może być dach

Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie słońca, dach jest jednym z tych elementów konstrukcji budynku, który nagrzewa się w największym stopniu. Ciepło z jego powierzchni przedostaje się do pomieszczeń, a to z kolei może powodować dyskomfort u przebywających w nich osób, problemy z koncentracją, zmęczenie, a nawet konsekwencje zdrowotne – ból i zawroty głowy czy omdlenia. Szczególnym wyzwaniem staje się zwłaszcza zabezpieczenie przed przegrzaniem dachów płaskich w budynkach wielorodzinnych – zwykle są one pokryte papą termozgrzewalną, która z racji ciemnego koloru nagrzewa się wyjątkowo szybko. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być aplikowane na dachach płynne hydroizolacje, które odbijają promienie słoneczne jednocześnie obniżając temperaturę we wnętrzach budynku.

COOL ROOF marki Maris – skuteczna ochrona dachu przed przegrzaniem

Jednym z przełomowych rozwiązań pozwalających skutecznie ograniczyć nagrzewanie się powierzchni dachu jest system płynnych membran poliuretanowych COOL ROOF od marki Maris. Dzięki wykorzystaniu w membranie i lakierze unikalnego poliuretanu opartego w 100% na bazie wody (bez dodatku rozpuszczalników) jest on w stanie skutecznie odbijać światło słoneczne (współczynnik SRI nawet 113 dla systemu na bazie poliuretanów wodnych oraz SRI równe 107 w standardowym systemie). Tym samym zmniejsza się temperatura wewnątrz budynku, co wpływa na podniesienie komfortu przebywających w nim osób oraz niższe zużycie energii wykorzystywanej przez urządzenia klimatyzacyjne.

Płynne membrany poliuretanowe zabezpieczeniem także dla istniejących już pokryć dachowych

W przypadku nowych budynków sięganie po rozwiązania pozwalające ograniczyć nagrzewanie się dachu powoli staje się standardem. Problem pojawia się w przypadku obiektów już istniejących. I tu z pomocą także przychodzi system płynnych membran poliuretanowych COOL ROOF od marki Maris, który może być stosowany nie tylko na nowych, ale też remontowanych dachach i to zarówno płaskich, jak i skośnych. Jednocześnie świetnie sprawdzi się w przypadku dachów z ograniczoną nośnością, ponieważ nie stanowi dla nich dodatkowego obciążenia. Dodatkową zaletą jest wysoka wydajność oraz łatwość i szybkość aplikacji – produkt może być nakładany bezpośrednio na istniejące pokrycia dachowe, co eliminuje potrzebę ich demontażu i związane z tym koszty. Warto też podkreślić, że stworzona z jego pomocą powłoka stanowi skutecznie zabezpieczenie przed przeciekaniem i uszkodzeniami mechanicznymi, co istotnie przedłuża żywotność dachu.

www.marispolymers.pl 

Przypisy