Brak wyników

Pytanie do eksperta

23 maja 2018

Od dwóch tygodni na parkingu spółdzielni parkują dwa samochody. Ich właścicielami nie są mieszkańcy spółdzielni. W jaki sposób możemy usunąć te samochody z parkingu?

0 500
Od dwóch tygodni na parkingu spółdzielni parkują dwa samochody. Ich właścicielami nie są mieszkańcy spółdzielni. W jaki sposób możemy usunąć te samochody z parkingu?

Z treści pytania nie wynika, czy samochody pozostawiono na parkingu, czy też ich właściciele zdecydowali się wykorzystać miejsca postojowe spółdzielni jako darmowy parking długoterminowy. Niemniej, z uwagi na wskazany stosunkowo krótki okres parkowania samochodów, z dużą dozą prawdopodobieństwa zapewne nie są spełnione przesłanki do przeprowadzenia procedury usunięcia pojazdów przez odpowiednie służby. Taką procedurę przewiduje bowiem art. 50a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym w stosunku do pojazdów, które pozbawione są tablic rejestracyjnych lub ich stan wskazuje na to, że nie są używane. Po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury pojazd taki może zostać usunięty przez straż gminną lub Policję. Organy te uprawnione są do usunięcia pojazdu z drogi, a więc zarówno z dróg publicznych jak i wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że nie odbywa się to nieodpłatnie, a na koszt właściciela lub posiadacza pojazdu. Jeżeli parkowanie samochodów odbywa się na parkingu spółdzielni przeznaczonym wyłącznie dla członków spółdzielni, to aby skutecznie przeciwdziałać tego typu sytuacjom należałoby przeanalizować obowiązującą w obrębie parkingu organizację ruchu. Bez odpowiedniego oznakowania pozostaje jedynie zażądać zaprzestania parkowania, bez możliwości egzekucji. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznczone do ruchu pojazdów niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg stanowią drogi wewnętrzne. W odniesieniu natomiast do dróg wewnętrznych obowiązki w zakresie ich budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony i oznakowania oraz zarządzanie nimi należą do zarządcy terenu, na którym droga jest zlokalizowana. W przypadku jednak braku zarządcy, obowiązki te obarczają właściciela terenu. Zarządcą terenu jest w zaprezentowanym przypadku zapewne spółdzielnia i to ona w ramach real...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy