Brak wyników

Finanse

18 kwietnia 2017

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

0 412
Na podstawie umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali sporządzonej przed notariuszem sprawuję w kamienicy, należącej do wspólnoty mieszkaniowej, jednoosobowy zarząd częścią wspólną nieruchomości. Czy słusznie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta żąda ode mnie, abym przy składaniu deklaracji dotyczącej wywozu śmieci płacił opłatę skarbową za pełnomocnictwo (17zł)? Uważam, że podstawa, na mocy której sprawuję zarząd nie jest pełnomocnictwem i dlatego nie powinienem być obciążany tego typu opłatami. Czy mam rację?

Zwróć uwagę, że duże wspólnoty mieszkaniowe:

REKLAMA

  • powierzają zarząd albo
  • dokonują jego wyboru.

Zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

A zatem do skutecznego powierzenia zarządu konieczna jest forma aktu notarialnego. Umowa ta może tylko powierzyć zarząd określonej osobie, ale może pójść dalej i zmienić sposób zarządu nieruchomością wspólną określony w ustawie o własności lokali.

Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy o własności lokali, jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, obowiązują zasady określone w ustawie o własności lokali.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2) ustawy o opłacie skarbowej opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełno­mocnictwa albo jego odpisu, wypisu lub kopii w spra­wie z zakresu administracji publicznej lub w postępo­waniu sądowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4) tej ustawy obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej lub sądzie. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 2 tej ustawy opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.

 

Obowiązek złożenia deklaracji

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.

UWAGA

W przypadku budynków, w których ustanowiono odrębną własność choćby jednego lokalu sytuacja dotycząca opłaty śmieciowej będzie zależeć od tego, czy w nieruchomości istnieje osoba sprawująca zarząd nieruchomością wspólną, czy też właściciele zarządzają nieruchomością sami (małe wspólnoty mieszkaniowe).

KONIEC

Jeżeli we wspólnocie mieszkaniowej istnieją osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, to je obciąża obowiązek złożenia deklaracji oraz poboru i odprowadzenia opłaty.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają:

  • osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali lub
  • właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy