Brak wyników

Upadłość konsumencka

Porady prawne | 17 maja 2019 |
0 576

Proszę o pomoc. Właściciel wspólnoty mieszkaniowej złożył wniosek do sądu o upadłość konsumencką. Sprawa zakończyła się pozytywnie dla właściciela. Syndyk nakazał właścicielowi opuścić mieszkanie, co ten uczynił. Do chwili sprzedaży mieszkania nie było wpływu zaliczek na część wspólną i powstał dług. Syndyk nie chce pokryć długu choć dysponował mieszkaniem. Moje pytanie, kto ma zapłacić zaległość?

Ogłoszenie upadłości – zmiana sytuacji prawnej

REKLAMA

Z chwilą wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości zmienia się sytuacja prawna dłużnika, traci on bowiem zarząd nad swoim majątkiem, który jest obowiązany wydać syndykowi, nie może również podejmować żadnych rozporządzeń finansowych przekraczających zakres zwykłego zarządu. Z chwilą ogłoszenia upadłości majątek dłużnika staje się masą upadłości, służącą zaspokojeniu jego wierzycieli. Wskutek wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnik podlega specjalnej ochronie, tzn. zawieszeniu ulegają wszelkie postępowania sądowe, administracyjne lub sądowo-administracyjne dotyczące jego masy upadłości. Zawieszeniu ulegają także postępowania egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości a zajęte wierzytelności są uchylane.

Zadania syndyka

Zadaniem syndyka jest sporządzenie listy wierzytelności, doprowadzenie do likwidacji składników majątku upadłego, a z uzyskanych środków, pokrycie kosztów postępowania oraz proporcjonalne zaspokojenie wierzycieli . Jeżeli przedmiotem likwidacji jest lokal mieszkalny, w którym upadły zamieszkuje, z sumy uz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy