Brak wyników

Pytanie do eksperta

2 września 2017

Problem głosowania w małej wspólnocie. Czy można zmienić sposób głosowania większością głosów i w jaki sposób można takiej zmiany dokonać?

0 1067
Problem głosowania w małej wspólnocie. Czy można zmienić sposób głosowania większością głosów i w jaki sposób można takiej zmiany dokonać?

Niestety, z mocy prawa, z uwagi na uregulowania dotyczące funkcjonowania tak zwanych małych wspólnot mieszkaniowych, nie ma możliwości zmiany sposobu głosowania większością głosów. Zmiana tej kwestii wymagałaby zawarcia przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości umowy określającej sposób zarządu nieruchomością wspólną. Taka umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Ewentualnie, jeżeli mówimy o sytuacji, w której brak jest zgody większości współwłaścicieli na dokonanie uzasadnionej czynności zwykłego zarządu, to każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o udzielenie zgody na jej dokonanie. Wniosek będzie miał szanse powodzenia jeżeli wskażemy, że przedmiotowa czynność jest pożądana z uwagi na zasady prawidłowego gospodarowania nieruchomością wspólną i nie stanowi pokrzywdzenia niektórych współwłaścicieli. Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali za małą wspólnotę uznaje się wspólnotę funkcjonującą w budynku wielolokalowym, w którym samodzielnych lokali mieszkalnych jest mniej niż 7. Zgodnie z art. 19 tejże ustawy, do zasad zarządzania tego typu wspólnotami zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności. W Kodeksie cywilnym kwestię zarządu przedmiotem stanowiącym współwłasność regulują przepisy zawarte w artykułach 195 – 221 tejże ustawy. Wymogi w zakresie ilości osób, których zgoda jest niezbędna do dokonania określonej czynności w stosunku do przedmiotu współwłasności uzależnione są od rodzaju zamierzonej czynności. Zgodnie z art. 201 Kodeksu cywilnego czynności tzw. zwykłego zarządu wymagają zgody większości współwłaścicieli, a w sytua...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy