Brak wyników

Pytanie do eksperta

26 października 2017

W dużej wspólnocie mieszkaniowej nigdy nie był rozliczany fundusz remontowy. Żaden z właścicieli nie wie ile ma zgromadzonych środków na funduszu. Czy ogół właścicieli może podjąć decyzje o podziale pieniędzy pomiędzy wszystkich właścicieli w nastepując

0 1124

W dużej wspólnocie mieszkaniowej nigdy nie był rozliczany fundusz remontowy. Żaden z właścicieli nie wie ile ma zgromadzonych środków na funduszu. Czy ogół właścicieli może podjąć decyzje o podziale pieniędzy pomiędzy wszystkich właścicieli w nastepujący sposób: Od stanu środków pieniężnych na koncie bankowych na koniec roku odjąć nadpłaty plus niedopłaty a następnie otrzymaną kwotę podzielić na procentowe udziały. Nadmieniam iż uchwałą z wcześniejszych lat właściciele postanowili nie zwracać niewykorzystanego funduszu remontowego? Zgodnie z rozdz. 4art 22. ptk 10 . ustawy o własności lokali.

Pożądanym rozwiązaniem jest, aby w uchwale tworzącej fundusz remontowy określić zasady wedle których dokonywane będą wpłaty na fundusz remontowy oraz zasad rozporządzania tym funduszem. Ustawa o własności lokali nie zawiera szczegółowych regulacji co do charakteru funduszu remontowego. Należy go zakwalifikować jako wyodrębnione celowo zaliczki na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną, które członkowie wspólnoty zobowiązani są uiszczać. Charakter i możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi w ramach funduszu remontowego był już wielokrotnie przedmiotem rozważań sądów. W wyroku z 26.01.2011 roku (sygn. II CSK 358/10) Sąd Najwyższy stwierdził, że środki wpłacone na fundusz remontowy za zgodą współwłaścicieli wyrażoną w uchwale stanowią majątek wspólnoty. W tym samym wyroku Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że „Wspólnota mieszkaniowa ma prawo podjąć uchwałę o przeznaczeniu nadwyżki po rozliczeniu zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej na fundusz remontowy, a nie rozliczać jej z właścicielami. Nie jest to sprzeczne z prawem ani nie narusza interesów właścicieli lokali.” Skoro zatem otrzymana po rozliczeniu zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej nadwyżka może być przeznaczona na drodze uchwały na fundusz remontowy, a jak wskazano sam fundusz remontowy również jest swoistą formą zaliczki na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej to prowadzi to do analogicznego wniosku, że na drodze uchwały wspólnota może później zadecydować, że nadwyżki wcześniej zaliczane/utrzymywane na funduszu remontowym zostaną zwrócone współwłaścicielom. W związku z możliwością swobodnego uregulowania sposobu wykorzystania środków zgromadzonych w ramach funduszu remontowego istotne jest uzgodnienie rozwiązania, które nie będzie prowadziło do pokrzywdzenia, któregokolwiek z członków wspólnoty. Sposób rozliczenia środków zgromadzonych w ramach funduszu remontowego nie powinien prowadzić do wzbogacenia jednych współwłaścicieli kosztem pozostałych. Taka uchwałą mogłaby zostać bowiem zaskarżona jako naruszająca interes właścicieli lokali. W tym zakresie istotnym zagadnieniem będzie zatem kwestia ustalenia na jakich zasadach obliczane były zaliczki na fundusz remontowy. Jeżeli wysokość zaliczek na fundusz remontowych była uzależniona od wielkości procentowych udziałów w nieruchomości wspólnej to zaproponowany w treści pytania sposób podziału uznawać należy za dopuszczalny i prawidłowy. Na marginesie należy mieć na uwadze, że uchwała de facto likwidująca fundusz remontowy, wobec jego wypłacenia w odpowiednich częściach współwłaścicielom również może zostać skutecznie zaskarżona do sądu jako ewentualnie sprzeczna z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną.

REKLAMA

Przypisy