Oczyszczanie pomieszczeń pomocniczych

W budynkach wielomieszkaniowych – oprócz lokali mieszkalnych i użytkowych zajętych przez właścicieli lub ich najemców – znajdują się tzw. pomieszczenia pomocnicze (wózkownie, piwnice, strychy itd.). Niektóre z nich, na przykład piwnice, są przeznaczone do indywidualnego użytku mieszkańców. Inne, ze względu na funkcje i fakt, że występują w budynku pojedynczo, przeznaczone są do wykorzystania zbiorowego – na przykład wózkownie czy strychy. Właściciel czy jego najemca ma prawo korzystać z budynku i jego poszczególnych elementów, w tym udostępnionych mu pomieszczeń pomocniczych, zgodnie z ich przeznaczeniem. Piwnice czy strychy powszechnie służą przechowywaniu rzeczy – z reguły tych, które nie są potrzebne mieszkańcom na bieżąco lub tych, które po prostu nie mieszczą się w mieszkaniu. Takie jest powszechne wykorzystanie tych pomieszczeń i przeświadczenie, że jest to właściwe ich wykorzystanie w budynkach wielomieszkaniowych. Jeżeli inaczej nie określono przeznaczenia danych pomieszczeń i dano do nich swobodny dostęp mieszkańcom, to fakt, że przechowują oni tam swoje rzeczy, będzie naturalnym zachowaniem. Po to mają w budynku strych, wózkownie czy piwnice. Inaczej jest z elementami nieruchomości wspólnej, takimi jak korytarze czy klatki schodowe, gdyż służą one, zgodnie z przeznaczeniem, do dojścia do lokali i ewentualnej ewakuacji, a zatem nie do przechowywania rzeczy. Jednak i tutaj, choć w ograniczonym zakresie, lokatorzy mogą trzymać swoje rzeczy. Bardziej precyzyjnie trudno tutaj się wypowiedzieć, bo pytanie ma charakter czysto abstrakcyjny i nie uwzględnia oczywistej kwestii, że budynki wielomieszkaniowe w Polsce mają różną postać prawną. Inaczej problem i jego rozwiązanie wyglądać będzie w budynkach prywatnych będących przedmiotem najmu, inaczej w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, inaczej we wspólnotach mieszkaniowych, a jeszcze inaczej w małych wspólnotach mieszkaniowych. Ponadto w każdym z tych budynków inaczej będzie wyglądała kwestia rzeczy w częściach wspólnych, inaczej w piwnicach, a inaczej w lokalach. Są to kwestie związane z różnym zakresem prawa własności i zasadami podejmowania decyzji, a także z inną rolą zarządcy budynku i jego uprawnieniami. Na przykład zarządca budynku prywatnego cz..

Pozostało 60% treści. Zaloguj się, aby przeczytać całość:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal zawiera między innymi:

  • filmy instruktażowe prowadzone przez inspektorów budowlanych, którzy krok po kroku omawiają postępowanie przy problemach technicznych w budynkach,
  • porady prawne - kompleksowe wyjaśnienie problemowych sytuacji przy zarządzaniu nieruchomościami z zakresu prawa, administrowania i finansów – uzupełnione przez powiązane orzecznictwo i niezbędną dokumentację,
  • dokumentacja zarządcy - dostęp do ogromnej bazy dokumentów.

Dodatkowo możliwość INDYWIDULANYCH KONSULTACJI EKSPERCKICH! Odpowiedź na Twoje pytanie udzielimy w ciągu 2-3 dni roboczych!

Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Powiązane artykuły

Autorzy

Zobacz także:

Zbyt głośny sąsiad

W sąsiedniej wspólnocie, przy budynku, zamontowano duże urządzenia, prawdopodobnie klimatyzacyjne i wentylacyjne restauracji, które hałasują i przeszkadzają. Jest to szczególnie uciążliwe w godzinach wieczornych. W nieruchomości, przy której je zamontowano działają tylko sklepy i punkty gastronomiczne, jednak budynek jest połączony z naszą nieruchomością, w której znajdują się głównie lokale mieszkalne. Kilka metrów od nich znajdują się tarasy i balkony. Od momentu uruchomienia tych urządzeń administracja wspólnoty została wręcz zasypana skargami mieszkańców. Czy są jakieś przepisy regulujące tego typu sytuacje?

Bezumowne korzystanie z terenu

Witam, proszę o pomoc w wyjaśnieniu, jak wspólnota mieszkaniowa może uniknąć kary za bezumowne korzystanie z terenu, której domaga się gmina? Budynek wspólnoty wydzielony jest po obrysie i żeby dostać się do klatek schodowych, trzeba przejść po chodniku należącym do gminy. Było tak przez wiele lat, w zasadzie od czasu wybudowania budynku, a w aktach notarialnych sprzedaży mieszkań nie ma wzmianki, że działka nie spełnia wymagań działki budowlanej.

Skutki uchybień formalnych przy podejmowaniu uchwał

Art. 23 ust. 3 ustawy o własności lokali informuje, że o treści uchwały, które zostały podjęte z udziałem głosów zbieranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie. Czy w związku z tym należy rozumieć, że jeżeli uchwała została przegłosowana przez ponad 50% udziałowców (bez potrzeby zbierania głosów w trybie indywidualnego zbierania głosów), to jej treść nie musi być dostarczona właścicielom lokali (ani tym, którzy uczestniczyli w zebraniu, ani tym, co w nim nie uczestniczyli)?

UZYSKAJ DOSTĘP DO:

  • 324 artykułów z poradami prawnymi, które pomogą rozwiązać problematyczne sprawy w zarządzanych przez Ciebie nieruchomościach,
  • 154 wzorcowych dokumentów do wykorzystania w każdej chwili i dostosowane do wszystkich typów obiektów,
  • 72 h tyle maksymalnie czasu będziesz czekał na odpowiedź na swoje pytania,
  • 640 minut filmu instruktażowego omawiającego postępowanie przy problemach technicznych,
  • 167 komentarzy do podzielonych tematycznie orzecznictw i wyroków,
Uzyskaj dostęp