Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Czy można zmienić zdanie po głosowaniu

0 2650
Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę w sprawie zmiany Zarządu. Uchwała jeszcze nie przeszła, wciąż jest głosowana (właściciele dosyłają/donoszą indywidualne karty do głosowania). Jeden z właścicieli chce zmienić zdanie – zmienić głos . Czy jest to możliwe?

W dużej wspólnocie mieszkaniowej uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Co do zasady uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali liczoną według wielkości udziałów. We wspólnocie mieszkaniowej liczy się więc, aby pod uchwalą podpisała się większość właścicieli liczona według wielkości udziałów. Jeżeli większość opowie się za uchwałą, zostanie ona podjęta. Jeżeli uchwała nie zyska poparcia takiej liczby właścicieli, uchwała nie zostanie podjęta. Właściciele w zależności od przyjętej praktyki oddają swój głos za lub przeciw uchwale, składając swój podpis bezpośrednio pod uchwałą, na liście do głosowania lub na indywidualnych kartach do głosowania (pod względem formalnym jest to bez znaczenia). Dozbieranie głosów po zebraniu powinno się więc odbyć pośród osób, które nie były obecne, a nie ponownie między wszystkimi właścicielami, co byłoby sprzeczne z prawem. Jeżeli „Pan Kowalski” oddał już głos, to zarząd nie powinien kolejny raz umożliwiać mu glosowanie, czyli na przykład przekreślenie swojego podpisu za i podpisanie się w rubryce przeciw lub odwrotnie. Zarządca i członkowie wybranego zarządu mają za zadanie czuwać nad przebiegiem podejmowanych decyzji, a nie być tylko ich mimowolnym świadkiem.

REKLAMA

 

Właściciel owszem, może zmienić zdanie, ale raz złożonego oświadczenia (oddania głosu) nie może cofnąć tylko dlatego, że zmienił zdanie. Zmiana decyzji po oddaniu głosu nie ma już zatem znaczenia.

 

Próba uchylenia się od skutków oświadczenia woli

Właściciel można uchylić się od skutków oświadczenia woli, jeżeli jest ono dotknięte wadą. Nie można jednak mylić tego ze zmianą zdania. Wadami oświadczenia woli są, ujęte w art. 82-88 Kodeksu cywilnego, nieprawidłowości zachodzące przy podjęciu decyzji lub związane z przejawem woli, które sprawiają, że oświadczenie woli jest lub może zostać uznane za pozbawione skuteczności prawnej. Wyróżnia się cztery wady oświadczenia woli: brak świadomości lub swobody, pozorność, błąd i groźba. Brak świadomości lub swobody to wada związana z pozostawaniem w stanie psychicznym, który całkowicie uniemożliwia świadome lub swobodne podjęcie decyzji. Stan ten może być wywołany rozmaitymi przyczynami, z których najczęściej wymienia się chorobę psychiczną, nawet przemijające zaburzenia psychiczne (np. wskutek nadużycia alkoholu lub innych używek, wysokiej gorączki itp.). Jeśli chodzi o brak swobody, ma on miejsce, gdy proces decyzyjny i uzewnętrznienie woli zostają zakłócone przez czynniki powodujące niezdolność wyboru między taką lub inną decyzją, przy czym chodzi o czynniki  wewnętrzne związane z osobą składającą oświadczenie woli. Oświadczenie woli dotknięte wadą braku świadomości lub swobody przy podejmowaniu lub wyrażaniu decyzji jest z mocy prawa nieważne, co oznacza, że czynność prawna nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych. Sąd z urzędu uwzględnia tę sankcję, nawet jeśli żadna ze stron sporu się na nią nie powoła. Z wadą pozorności czynności prawnej mamy z kolei do czynienia, gdy strony składają sobie oświadczenia woli dla pozoru, czyli bez zamiaru wywołania skutków prawnych (pozorność zwykła) lub z zamiarem wywołania skutku innego, niż miałoby to wynikać z treści pozornej czynności prawnej (pozorność kwalifikowana). Warunkiem zaistnienia tej wady jest świadomość niezgodności dokonanej czynności z wolą osoby składającej oświadczenie oraz ujawnienie tego wobec adresata akceptującego taki stan rzeczy. Łączy się to zazwyczaj z chęcią wprowadzenia...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy