Brak wyników

Finanse

18 kwietnia 2017

Czy spółdzielnia lub wspólnota ma prawo zatrzymać prywatne pieniądze

0 596
Sprzedałam mieszkanie własnościowe 12 grudnia 2007 roku. Nie zalegam z żadnymi opłatami. Spółdzielnia mieszkaniowa obiecała zwrócić wpisowe w wysokości 250 zł. Zwrot miał nastąpić w czerwcu 2008 roku. Po wysłaniu dwóch pism z prośbą o zwrot kosztu wpisowego i przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej, otrzymałam odpowiedź, że pieniądze zostaną zwrócone dopiero w 2009 roku. Czy spółdzielnia ma prawo zatrzymać prywatne pieniądze i kiedy powinna je zwrócić?

Członek spółdzielni obowiązany jest do wniesienia wpisowego oraz zadeklarowanych udziałów stosownie do postanowień statutu. W tym celu w spółdzielni tworzy się tzw. fundusz zasobowy, który właśnie powstaje z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach. Statut spółdzielni powinien określać w szczególności wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które członek obowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie; jeżeli statut przewiduje wnoszenie więcej niż jednego udziału, może określać ich górną granicę. Zatem należy przede wszystkim sięgnąć do statutu spółdzielni i sprawdzić, w jakich terminach i na jakich warunkach przewidziano zwrot wpisowego. Jeżeli w danym przypadku termin do wypłaty wpisowego minął, należy wezwać pisemnie spółdzielnią do zwrotu wyznaczając jej odpowiedni termin, a po jego upływie i braku zwrotu pozostaje wystąpić na drogę sądową.

REKLAMA

Problemem z pieniędzmi swoich członków mają też wspólnoty mieszkaniowe, z tym, że tam problem dotyczy rozliczenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Te środki stanowią bowiem własność właścicieli lokali i przez samą ich wpłatę na konto wspólnoty nie stają się własnością wspólnoty. Również środki wpłacone na fundusz remontowy do czasu ich wydatkowania stanowią własność właścicieli lokali.

Paweł Puch

prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.

Ustawa o własności lokali.

Opłaty w spółdzielniach

W spółdzielniach mieszkaniowych opłaty eksploatacyjne za lokale użytkowe, tak samo jak za mieszkalne, powinny odpowiadać rzeczywistym kosztom ich utrzymania – uznał Sąd Najwyższy.

 

Bardzo często spółdzielnie mieszkaniowe ustalają dużo wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne. W przedmiotowej sprawie opłaty za lokale użytkowe były trzy razy wyższe niż za mieszkalne. Powództwo wytoczyła spółdzielnia, żądając zapłaty zaległych opłat w związku z faktem, że pozwany nie zgadzał się z wysokością opłat i płacił tylko ich część, mimo że uchwały rady nadzorczej nie zaskarżył. Sąd I instancji uwzględnił żądanie spółdzielni. Również Sąd II instancji stanął na takim stanowisku. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, obowiązane są uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach jak członkowie spółdzielni. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę na nieprawidłowości w ustalaniu opłat za użytkowanie lokali użytkowych zajmowanych na warunkach własnościowych. Nie wolno ustalać ich na poziomie, np. dwukrotnie wyższym tylko dlatego,...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy