Brak wyników

Finanse

13 kwietnia 2017

Dług w spółdzielni a zbycie lokalu

0 671
Sporządzono akt notarialny — umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zbywca mieszkania celem dokonania tej transakcji pobrał ze spółdzielni zaświadczenie określające m.in. wysokość zadłużenia z tytułu opłat czynszowych, które przedłożył w kancelarii notarialnej.

Dług nie był kierowany do egzekucji komorniczej, gdyż właściciel mieszkania poinformował spółdzielnię o jego sprzedaży. Notariusz w akcie notarialnym nie wspomniał o zaświadczeniu ze spółdzielni i nie uwzględnił długu widniejącego na zbywanym mieszkaniu. Czy notariusz postąpił słusznie? Czy zadłużenie winno być wpisane do treści aktu wraz z określeniem, kto dług reguluje? Kogo należy obecnie obciążyć długiem czynszowym: zbywcę czy nabywcę mieszkania?

REKLAMA

 

W spółdzielniach mieszkaniowych mamy do czynienia z różnymi typami praw do lokali. Poszczególne osoby, którym przysługują prawa do lokali są w różnym stopniu zobowiązane do ponoszenia kosztów w spółdzielni.

Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali są zobowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali są zobowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

Natomiast członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są zobowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również zobowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

UWAGA

Dokładne zasady pobierania opłat powinny być uregulowane w statucie spółdzielni.

Gdy osoba, której przysługuje...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy