Brak wyników

Administrowanie

16 marca 2018

Fundusz remontowy

0 619
Czy WM może zwrócić właścicielom wpłacany przez nich przez lata fundusz remontowy, by we własnym zakresie przeprowadzili remont? Jak taką operację zaksięgować?

Fundusz remontowy

REKLAMA

Właściciele lokali, w celu pokrycia kosztów przyszłych remontów, tworzą fundusz remontowy i wnoszą do niego zaliczki w proporcji odpowiadającej ich udziałowi w nieruchomości wspólnej. Fundusz jest jednak niczym innym jak jedną z pozycji kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Można go utworzyć na określony cel, np. remont dachu, termomodernizację budynku lub bez jego określenia. Fundusz remontowy tworzony jest na podstawie uchwały. Na jej podstawie właściciele określają też i zmieniają wysokość zaliczek. Także uchwałą właściciele lokali decydują o wydatkowaniu środków z funduszu remontowego na określony cel.

Likwidacja fundusz remontowego

Wspólnota mieszkaniowa może podjąć każdą decyzję i w przypadku braku zaskarżenia będzie ona wiążącym prawem we wspólnocie mieszkaniowej. Problem w tym, że każdemu właścicielowi lokalu, niezadowolonemu z jej decyzji, przysługuje prawo do zaskarżenia uchwały do sądu. Zgodnie z art. 25 ustawy o własności lokali każdy właściciel lokalu może zaskarżyć podjętą uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali, bądź jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania lub w inny sposób narusza jego interesy. Powództwo to może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej tylko w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Po tym terminie wzruszenie uchwały może okazać się niemożliwe, nawet jeżeli narusza ona prawo. Wprawdzie podstawą do stwierdzenia nieważności uchwały po upływie terminu do jej zaskarżenia może być art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że powód może żądać ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny − niemniej nie dotyczy to każdego naruszenia prawa w uchwale. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 lutego 2006 roku sygn. akt I CK 336/06 art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, w przypadku uchwał wspólnoty mieszkaniowej może być stosowany wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych. W związku z powyższym wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwalę o likwidacji funduszu remontowego, ale jeżeli zostanie ona zaskarżona, najprawdopodobniej będzie uchylona przez sąd. Bardzo łatwo bowiem skarżącemu właścicielowi przyjdzie udowodnić przed sądem, że likwidacja funduszu remontowego narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością, gdyż budynek wymaga ciągle nakładów w celu jego utrzymania we właściwym stanie, a jego zamknięcie znacznie ograniczy możliwości wspólnoty mieszkaniowej w tym zakresie.

Żądania wypłaty z funduszu remontowego

Zdarza się też, że niektórzy pojedynczy właściciele, nie rozumiejąc zasad na jakich opiera się wspólnota mieszkaniowa, najczęściej w związku ze sprzedażą lokalu występ...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy