Brak wyników

Administrowanie

2 sierpnia 2019

Ilość osób zamieszkałych

0 1090
Chciałabym się dowiedzieć czy jako administrator wspólnoty mogę w jakiś sposób "zmusić" lokatorów do podania faktycznej ilości mieszkańców w danym lokalu? Obecnie mamy z tym duży problem, ponieważ zazwyczaj zgłaszana jest tylko jedna osoba, ale jesteśmy świadomi, że w niektórych lokalach jest więcej mieszkańców. Wynika to nawet z ilości m3 zużytej wody. Co roku z tego tytułu wynikają duże niedopłaty, a lokatorzy uważają, że to jest niemożliwe, żeby tyle wody zużyli. Wskazania liczników jednak nie kłamią, a wszelkie tłumaczenia nie docierają.

Po pierwsze właściciele lokali nie mają obowiązku informować wspólnoty mieszkaniowej o ilości osób mieszkających w lokalach poza sytuacją gdy w danym mieście opłata śmieciowa zależy od ilości mieszkańców w lokalu. Po drugie wspólnota mieszkaniowa nie ma możliwości uzyskania takich informacji poza deklaracją mieszkańca. Po trzecie i najważniejsze nie jest to potrzebne do rozliczeń w ramach wspólnoty gdyż rozliczanie w zależności od osób zamieszkałych nie ma oparcia w przepisach ustawy o własności lokali.

REKLAMA

 

W zakresie obciążeń finansowych właściciela lokalu, będącego członkiem dużej wspólnoty wyróżnia się dwie kategorie wydatków, tj.  wydatki związane z utrzymaniem lokalu w których wspólnota pośredniczy (dostawa mediów do poszczególnych lokali np. woda, energia cieplna) oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną.

 

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: wydatki na jej remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 12 ust 2 ustawy o własności lokali właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do wysokości ich udziałów w nieruchomości wspólnej. Zatem zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali miernikiem partycypacji właściciela lokalu w kosztach zarządu nieruchomością wspólną jest jego udział w nieruchomości wspólnej określony ułamkiem.  Zgodnie z art. 3 ust 3 ustawy o własności lokali  udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń  przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszys...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy