Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Jak obliczyć pow. uzytkową lokalu

0 442
Aby prawidłowo ustalić wysokość czynszu, zamierzam obliczyć powierzchnię użytkową lokalu. Jak należy wykonać pomiary pomieszczenia o obniżonym suficie? Część pomieszczenia znajduje się pod schodami, gdzie skos sufitu zaczyna się od poziomu podłogi i w najwyższym miejscu osiąga wysokość 2 m. Czy należy tutaj liczyć całą powierzchnię, czy też powierzchnię pod schodami należy pominąć?

Należy zwrócić uwagę, że samodzielne lokale mieszkalne we wspólnotach mieszkaniowych mają swoją ustaloną powierzchnię, zgodną z inwentaryzacją budynku i mającą odzwierciedlenie w udziale w nieruchomości wspólnej i wpisach w księdze wieczystej. Zatem w takim przypadku nie ma konieczności ani możliwości samodzielnego liczenia tej powierzchni. Liczyć powierzchnię użytkową można, gdy na przykład wynajmuje się pomieszczenie i powierzchnia użytkowa w dokumentacji budynku nie została określona lub gdy lokale nie zostały wyodrębnione i są przedmiotem na przykład umów najmu.

REKLAMA

 

Czym jest powierzchnia użytkowa?

Definicji powierzchni użytkowej jest co najmniej kilka i różne ustawy posługują się dla własnych celów różnymi definicjami. Dla celów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za powierzchnię użytkową budynku uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigów. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m powierzchnię tę pomija się.

Z kolei dla celów ustawy o ochronie praw lokatorów przez powierzchnię użytkową lokalu należy rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy