Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Jak przyspieszyć postępowanie

0 416
Wspólnota ma dłużników – jest to rodzeństwo, siostra i dwóch braci, którzy są właścicielami jednego mieszkania w 1/3 udziału. Zadłużenie lokalu przekracza już kwotę 55 000 zł. Siostra jest zameldowana w lokalu należącym do wspólnoty, natomiast bracia mieszkają w USA, a w Polsce mieli ustanowionego pełnomocnika, który reprezentował ich przed sądem i kuratorem. Od 2009 roku wspólnota bezskutecznie próbuje wyegzekwować należność. U komornika znajduje się sześć tytułów wykonawczych. Komornik poinformował wspólnotę, że przy egzekucji z nieruchomości konieczne jest osobiste doręczenie. Jeśli cała trójka nie odbierze korespondencji, to ma on związane ręce i nie może nadać sprawie dalszego biegu, a doręczenie odebrał tylko jeden z braci.

Tymczasem w sądzie zostały złożone kolejne trzy pozwy przeciwko dłużnikom. Jeden w lutym 2013 roku, drugi w lipcu 2014 roku i ostatni w lipcu 2015 roku. Na te pozwy jeszcze nie otrzymaliśmy nakazów zapłaty. Sprawy są przeciągane, co dramatycznie wpływa na kondycję finansową wspólnoty. Na pozew złożony w 2013 roku sąd dopiero teraz – po kilku wezwaniach do uzupełnienia braków formalnych typu: wskazanie, czy pozwani posiadają polskie obywatelstwo – dwukrotnie występował o adresy i w kwietniu 2015 roku wystąpił z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla jednego z dłużników i uiszczenie opłaty 600 zł na poczet tego kuratora.

REKLAMA

Wspólnota czuje się już bezradna, zwłaszcza że składane wcześniej pozwy o nakazy były rozpatrywane w miarę szybko. Czy wspólnota może podjąć jakieś kroki prawne w celu przyspieszenia prac sądu? Czy teraz również nakaz zapłaty musi być doręczony dłużnikowi osobiście? Czy jest możliwość przyspieszenia zarówno postępowań w sądzie, jak i u komornika? Czy można doprowadzić do licytacji nieruchomości?

 

 

Bardzo często przewlekłość postępowania wynika z błędów popełnianych przez stronę, zwłaszcza gdy nie jest ona reprezentowana przez prawnika. Strona błędnie reaguje na dane czynności procesowe albo nie reaguje na nie w trakcie procesu, co powoduje, że sąd nie przechodzi do kolejnych czynności, a w konsekwencji całe postępowanie się przedłuża. Postępowanie sądowe wymaga – zwłaszcza od powoda – właściwego jego prowadzenia, a sąd nie jest prawnikiem powoda, aby doradzać mu w trakcie procesu. Sąd czeka na właściwe wnioski i nie będzie ich składać za powoda ani nawet korygować. Aby ustalić, co można zrobić w Państwa sprawach prowadzonych przez sąd, należy przeanalizować akta sprawy oraz wszystkie podjęte kroki. Tylko w ten sposób można wychwycić błędy, a nie na podstawie opisu wyrywkowych czynności. Fakt, że sąd wzywa o uzupełnienie braków formalnych, świadczy o błędach, które wydłużają postepowanie z winy powoda.

 

Próbując natomiast odpowiedzieć na pytania. należy stwierdzić, że w przypadku przewlekłości zarówno na sąd, jak i na komornika można złożyć skargę, pod warunkiem, że jest to przewlekłość działania tych instytucji, a nie wynik niewiedzy wierzyciela i efekt braku podejmowania przez niego odpowiednich kroków.

 

Skarga na przewlekłość

Sprawy w polskich sądach ciągną się nierzadko latami, co wielokrotnie wytykał polskiemu wymiarowi sprawiedliwości w swoich orzeczeniach Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Osoba, której sprawa wlecze się w sądzie, nie jest bezradna wobec opieszałych sądów i może skutecznie wpływać na przyspieszenie sprawy. W tym celu można wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądu. Przewlekłość postępowania występuje, gdy doszło do naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Skargę na opieszałość sądu można wnieść wówczas, gdy nasze prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone na skutek działania lub bezczynności sądu. Sąd bada terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w celu wydania w sprawie wyroku, uwzględniając charakter sprawy, stopień zawiłości, zachowanie stron, a w szczególności strony, która zarzuciła przewlekłość postępowania. Sądem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie. Skargę wnosi się w toku postępowania w sprawie do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Sąd ten przedstawia ją niezwłocznie sądowi właściwemu wraz z aktami sprawy. Skarga na przewlekłość postępowania powinna spełniać wymogi przewidziane dla pisma procesowego, a ponadto zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie oraz przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie. Skarga może zawierać żądanie wydania sądowi rozpoznającemu sprawę zalecenia pod...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy