Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Jak rozwiązać problemy z nielegalnie parkującymi pojazdami

0 513
Co może zrobić zarządca wspólnoty mieszkaniowej, w której garażach podziemnych właściciele zastawiają sobie wzajemnie wyjazd z miejsca postojowego. Zarówno policja jak i straż miejska oraz prywatne autoholowanie odmawiają odholowania pojazdu, który parkuje nieprawidłowo.

Miejsce postojowe to nowoczesna forma garażu spotykana w nowych budynkach mieszkalnych, gdzie kondygnacja podziemna zaprojektowana została jako parking, który stanowi integralną część budynku. Problem prawny pojawi się w związku z tym, że parking taki stanowi z reguły jedno duże pomieszczenie z wyrysowanymi tylko miejscami postojowymi. Wobec braku ścian dzielących miejsca postojowe na samodzielne pomieszczenia, nie mogą one stanowić odrębnej własności ani nie mogą być pomieszczeniami przynależnymi do lokali. Przez ostatnie lata problem prawa do miejsca postojowego w garażu był różnie rozwiązywany, jednak obecnie funkcjonują dwie formy prawne. Pierwsza z nich polega na tym, że oprócz wyodrębnienia lokali mieszkalnych w danym budynku wyodrębnia się również cały parking podziemny jako jeden samodzielny lokal niemieszkalny (garaż). Lokal ten następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które mają z niego korzystać. Taki udział w parkingu jest samodzielnym przedmiotem obrotu, zatem można go sprzedać i to niezależnie od sprzedaży mieszkania. Prawo do miejsca postojowego można zapewnić też poprzez ustanowienie służebności gruntowej parkowania pojazdu. Parking pozostanie wówczas częścią nieruchomości wspólnej, jednak obciążoną na rzecz właścicieli konkretnych lokali służebnością parkowania na takich miejscach postojowych z wyłączeniem innych osób. To bardzo interesujące rozwiązanie, bo taka służebność przechodzi zawsze na kolejnego właściciela danego lokalu i umożliwia przypisanie konkretnego miejsca postojowego do danego mieszkania. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszej formy uniemożliwia sprzedaż samego miejsca postojowego bez równoczesnej sprzedaży mieszkania. Z orzeczenia Sądu Najwyższego z 19.05.2004 r. sygn. akt I CK 696/03 wynika, że właściwszą formą dla miejsca postojowego jest forma lokalu niemieszkalnego (garażowego), dlatego w praktyce częściej z tą formą będziesz miał do czynienia.

REKLAMA

Garaż podziemny może przybrać w zasadzie dwie formy prawne, a wiążą się z nim dwie odmienne sytuacje w zarządzie takim budynkiem.

 

I. Garaż jako odrębny lokal. Jeżeli garaż podziemny został wyodrębniony jako oddzielny lokal i sprzedany na współwłasność, wówczas nie jest on częścią nieruchomości wspólnej tylko kolejnym lokalem w budynku należącym do określonych właścicieli. W związku z tym, że nie jest to część nieruchomości wspólnej, wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa zarządzać tym garażem. Jest to odrębna nieruchomość (lokal) będąca współwłasnością określonych osób. Zatem wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa na przykład ustalać zaliczki na koszty zarządu tym garażem. Z przepisów ustawy o własności lokali wyraźnie wynika, że uchwały wspólnot mieszkaniowych mogą dotyczyć t...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy