Brak wyników

Prawo

19 kwietnia 2017

Kradzież kaloryferów

0 421
W jednym z zarządzanych przez naszą firmę budynków wystąpiła sytuacja kradzieży wszystkich kaloryferów z opuszczanego przez właściciela lokalu. W związku z jego zadłużeniem lokal został zlicytowany w trakcie postępowania komorniczego i nabyty przez nowego właściciela. Ten poinformował nas, że lokal nie jest wyposażony w kaloryfery. Nowy właściciel był uprzedzony przez komornika (opis lokalu) o tym, że w lokalu nie ma kaloryferów. Deweloper, sprzedając klientom lokale, wyposażył je w kaloryfery, bo wszystkie zasilane są energią cieplną z węzła CO.W jednym z zarządzanych przez naszą firmę budynków wystąpiła sytuacja kradzieży wszystkich kaloryferów z opuszczanego przez właściciela lokalu. W związku z jego zadłużeniem lokal został zlicytowany w trakcie postępowania komorniczego i nabyty przez nowego właściciela. Ten poinformował nas, że lokal nie jest wyposażony w kaloryfery. Nowy właściciel był uprzedzony przez komornika (opis lokalu) o tym, że w lokalu nie ma kaloryferów. Deweloper, sprzedając klientom lokale, wyposażył je w kaloryfery, bo wszystkie zasilane są energią cieplną z węzła CO.

Każdy z właścicieli posiada w szachcie na klatce schodowej podliczniki CO, CWU i ZW. Przedmiotowa wspólnota do tej pory nie podjęła uchwały w sprawie zmiany granicy nieruchomości wspólnej i nie wyłączyła kaloryferów z części wspólnej. Czy jeżeli wspólnota podejmie tę uchwałę (po złożeniu wniosku przez nowego właściciela, aby zainstalować kaloryfery w lokalu), zarządca może nakazać nowemu właścicielowi założyć kaloryfery na własny koszt? Jak w przedmiotowej sytuacji powinien zachować się zarządca? Czy powinien zgłosić kradzież kaloryferów na policję oraz do ubezpieczalni wspólnoty (polisa Mienie)? Czy może poinformować nowego właściciela lokalu o konieczności montażu kaloryferów na jego koszt?

REKLAMA

Podstawą jest ustalenie, czyje są kaloryfery, a w konsekwencji – komu je ukradziono. Wspólna dla całego budynku instalacja centralnego ogrzewania stanowi jedną niepodzielną całość. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 sierpnia 1997 roku, sygn. akt: III CZP 36/97, instalacja centralnego ogrzewania jest urządzeniem niesłużącym wyłącznie do użytku właścicieli lokal...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy