Brak wyników

Finanse

19 kwietnia 2017

Kto ponosi koszty we wspólnocie mieszkaniowej

0 479
Wspólnota podjęła uchwałę o podziale kosztów zarządzania nieruchomością wspólną na: • budynki (w skład wspólnoty wchodzą 4 budynki o 100 lokalach i 4 lokalach użytkowych – halach garażowych. Budynki przejmowane były od dewelopera w różnym czasie), • koszty obsługi windy , w tym opłata za dozór techniczny , były dzielone , zgodnie z uchwałami, wyłącznie na lokale mieszkalne, kwotowo, • koszty eksploatacyjne (tzn. energia elektryczna, naprawy w danym budynku i koszty przeglądów obciążały wyłącznie właścicieli danego budynku) • pozostałe koszty użytkowania części wspólnych, tj. pielęgnacja terenów zielonych, odśnieżanie, zużycie energii elektrycznej (oświetlenie zewnętrzne), plac zabaw, altana śmietnikowa, były dzielone zgodnie z liczbą posiadanych udziałów na wszystkich właścicieli.
  •  

Od podjętych uchwał nikt się nie odwołał. I tak to funkcjonowało przez prawie 5 lat. Obecny administrator kwestionuje wszystkie podjęte w tym zakresie uchwały, podając, że były one nieprawidłowe. Nadmieniam, że budynki były oddawane sukcesywnie. Stąd też różne stawki m.in. za obsługę wind, przeglądy techniczne (w pierwszym okresie na koszt dewelopera), pielęgnację zieleni (deweloper dopiero po roku od daty oddania budynku do użytkowania przekazywał zieleń – w pierwszym roku pielęgnacja odbywała się na jego koszt). Dwukrotnie poddawany był pod głosowanie projekt uchwały dot. zmiany sposobu rozliczania kosztów zarządzania nieruchomością wspólną (od liczby posiadanych udziałów), ale członkowie wspólnoty większością głosów odrzucili ten projekt. Czy prawidłowe jest postępowanie nowego administratora, skoro członkowie wspólnoty podjęli uchwały?

REKLAMA

 

Zasady ponoszenia kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

We wspólnocie mieszkaniowej właściciele lokali oprócz opłat związanych z ich lokalami muszą ponosić koszty zarządu nieruchomością wspólną. Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali miernikiem partycypacji właściciela lokalu w kosztach zarządu nieruchomością wspólną jest jego udział w nieruchomości wspólnej określony ułamkiem wpisanym w księdze wieczystej. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie (zróżnicować) obciążenia z tego tytułu tylko dla właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 czerwca 1997 roku sygn. akt II CKN 226/97. Przepisy ustawy o własności lokali nie dają wspólnocie mieszkaniowej podstaw do ustalenia innego miernika partycypacji właściciela lokalu w kosztach zarządu nieruchomością wspólną niż jego udział.  Zasadami ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie rządzą zasady słuszności, tylko przepisy prawa, a rozliczenie, w którym na właściciela lokalu nakłada si...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy