Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Liczenie udziału w nieruchomości wspólnej

0 1909
Jestem zarządcą dużej wspólnoty powstałej z zasobów spółdzielni mieszkaniowej. W związku z decyzją nadzoru budowlanego został rozebrany wiatrołap przy jednym z mieszkań spółdzielni. W związku z czym powierzchnia mieszkania do której należał wiatrołap uległa zmniejszeniu z 86,3 m2 do 82 m2.

Spółdzielnia poinformowała mnie, że udział lokalu w nieruchomości wspólnej przyjęto w niezmiennej wysokości 0,070 mimo zmniejszenia powierzchni użytkowej mieszkania. Wg moich wyliczeń udział uległ zmianie i wynosi obecnie 0,067. Na potwierdzenie swoich racji spółdzielnia przekazała kopię zaświadczenia o samodzielności lokalu z pieczęcią rzeczoznawcy z udziałem tego lokalu w wysokości 0,07 bez wyliczeń udziałów wszystkich lokali. 
Czy postępowanie spółdzielni jest zgodne z prawem?
Czy spółdzielnia powinna skorygować wszystkie udziały?

REKLAMA

 

Wysokość udziału w nieruchomości wspólnej

W myśl ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Zatem sprzeczne z ustawa jest obliczanie udziału tak jak Pan to robi np. 0,067. Udział właściciela lokalu wyraża się bowiem ułamkiem gdzie licznik odpowiada powierzchni lokalu a mianownik powierzchni wszystkich lokali w nieruchomości np. lokal ma 82,00m2, a wszystkie lokale w nieruchomości 3282,00m2 ułamek wyniesie 8200/328200 części.

 

Moment określenia wysokości udziału

Określenie wysokości udziału związanego z danym lokalem w nieruchomości wspólnej następuje w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokalu i podlega wpisowi w księdze wieczystej.  W związku z tym właściciel pierwotny np. gmina, spółdz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy