Brak wyników

Finanse

19 kwietnia 2017

Nadpłata

Właściciele lokali mieszkalnych dokonujących transakcji ich zbycia w aktach notarialnych nie wskazują, która strona – zbywca czy nabywca – ma prawo do zwrotu ewentualnej nadpłaty, a także kto jest zobowiązany do pokrycia niedopłaty powstałej po dokonaniu rozliczenia centralnego ogrzewania. W spółdzielni mieszkaniowej zarządzającej tymi zasobami mieszkaniowymi w oparciu o art. 27 § 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania uchwalony przez radę nadzorczą, w którym określono, że w przypadku zbycia lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego, a przed dokonaniem rozliczenia wniesionych zaliczek, i braku ustaleń w tym zakresie w akcie notarialnym, nabywca przejmuje wszystkie prawa i obowiązki wynikające z rozliczenia, a więc jest zobowiązany do dokonania dopłaty i uprawniony do otrzymania zwrotu za cały okres rozliczeniowy.

Taki zapis w regulaminie porządkuje te sprawy i spółdzielnia nie musi wówczas poszukiwać byłego właściciela oraz ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych, aby dochodzić spłaty niedopłaty czy zwrócić mu powstałą nadpłatę. Czy takie postanowienia regulaminu rozliczania kosztów centralnego ogrzewania są prawidłowe i skutecznie wiążące nie tylko użytkowników lokali będących członkami spółdzielni, ale także właścicieli lokali i osoby posiadające własnościowe prawa do lokali niebędące członkami spółdzielni?

REKLAMA

 

 

Z dniem podpisania umowy w formie aktu notarialnego prawo własności czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przechodzą na nowego nabywcę, jednak, jak wskazuje art. 548 § 1 Kodeksu cywilnego, to z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą. Zatem do dnia wydania lokalu w posiadanie kupującemu wszelkie opłaty ponosi poprzedni właściciel, a od dnia wydania lokalu nowy właściciel.

 

Powstanie nadpłaty powinno prowadzić zarząd do wniosku, że właściciele dokonali wpłat wyższych niż wymagane, a zatem należy im się zwrot nadpłaty. Prawo do nadpłaty lub zobowiązanie do dopłaty powstaje w określonej chwili (po rocznym rozliczeniu), a zatem uprawnionym z tytułu dopłaty lub zobowiązanym z tytułu niedopłaty jest aktualn...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy