Brak wyników

Orzeczenia Sądów Okręgowych

13 kwietnia 2017

Naruszenie dóbr osobistych zarządcy - osoby prawnej

0 627
Zachowanie właściciela lokalu polegające na rozrzuceniu na klatkach schodowych wspólnoty ulotek zawierających zarzuty pod adresem zarządcy, których właściciel nie potrafi udowodnić skutkuje naruszeniem dóbr osobistych zarządcy, tj. jego dobrego imienia także wtedy, gdy jest on osobą prawną. Jednak brak jest podstaw do przyznania jej zadośćuczynienia - wynika z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W przedmiotowej sprawie zarządca wspólnoty mieszkaniowej wystąpił przeciwko właścicielowi lokalu z pozwem, w którym wniósł o nakazanie pozwanemu przeproszenia powoda w formie ogłoszeń na klatkach schodowych w budynku oraz nakazanie pozwanemu zapłaty zadośćuczynienia na rzecz Fundacji. W uzasadnieniu pozwu powód podał, że pozwany we wszystkich klatkach schodowych budynku rozrzucił oraz wrzucił do skrzynek pocztowych kartki, na których wypisane były zarzuty wobec członków zarządu i zarządcy. W treści tego dokumentu znalazło się twierdzenie, jakoby zarządca oszukiwał członków wspólnoty poprzez wprowadzanie w błąd co do uszkodzonych liczników pomiaru ogrzewania w mieszkaniach, co miało zmierzać do obciążenia niektórych mieszkańców dodatkowymi kosztami za korzystanie z energii cieplnej, a także dopuścił do tego, że deweloper, który wybudował przedmiotowy budynek, a następnie był właścicielem niesprzedanych mieszkań nie płacił w rozliczeniach za ogrzewanie.

REKLAMA

Zarządcy zarzucono również wprowadzenie wyższych opłat za wodę, obciążenie opłatami za korzystanie z wody po cenach przemysłowych, a także niedoprowadzenie do wykonania przez dewelopera oddzielnego ujęcia wody dla mieszkańców wspólnoty w okresie gwarancyjnym. Sąd uznał, że powództwo zasługuje na częściowe uwzględnienie. Powód jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli osobą prawną. Zgodnie z Art. 43 k.c. do osób prawnych stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych. Przykładowy katalog dóbr osobistych zawiera Art. 23 k.c., zgodnie z którym dobra osobiste człowieka, w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Według art. 24 k

 

.c. ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy