Brak wyników

Prawo

19 kwietnia 2017

Odcięcie wody i ciepła do lokalu

0 502
Duża wspólnota podjęła uchwałę o odcięciu wody i ciepła do lokalu własnościowego. Powodem jest uporczywe zaleganie z opłatami za lokal własnościowy – obecnie zaległość sięga 25 000 zł. Nie można na razie zlicytować lokalu, bo nie ma postępowania spadkowego. Właściciel, który zalega z opłatami nie zaskarżył uchwały do sądu, ale straszy wspólnotę prokuratorem. Co może w tym wypadku zrobić wspólnota?

Część wspólnot mieszkaniowych, które mają do czynienia z zadłużonymi lokalami podejmuje próby odcięcia dłużnikowi mediów jako sposób wymuszenia na dłużniku zapłaty zaległości. Jest to jednak działanie sprzeczne z prawem, nawet jeżeli wspólnoty kierują się zasadami ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Obie ustawy upoważniają bowiem do odcięcia wody czy energii jedynie przedsiębiorców, którzy zajmują się ich dostarczaniem. Potwierdził to Sąd Apelacyjny we Wrocławiu (sygn. akt: I ACa 278/11). W przedmiotowej sprawie jeden z członków wspólnoty zalegał z opłatami za wodę, dlatego wspólnota w celu przymuszenia do zapłaty zaległości podjęła uchwałę o odcięciu dopływu wody. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił uchwałę wspólnoty jako sprzeczną z prawem. Przypomniał, że zgodnie z art. 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków tylko przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody. Ponadto należy zwrócić uwagę, że z odcięciem wody wiąże się wiele obowiązków, w tym konieczność zapewnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu oraz zawiadomienia powiatowego inspektora sanitarnego, zarządu gminy i odbiorcy usługi co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody. Nawet jeżeli uznać, że wspólnota ma takie same prawa jak przedsiębiorstwo, musiałaby zapewnić odcinanym właścicielom źródło zaopatrzenia w wodę, za którą z reguły sama musiałaby zapłacić. Zatem odcinając wodę dłużnikowi, mieszkańcy narażają się na jeszcze większe straty, których nie uda się odzyskać.

REKLAMA

Również prawo energetyczne nie daje wspólnocie możliwości odcięcia energii cieplnej. W pewnych określonych w ustawie Prawo energetyczne wypadkach może tego dokonać przedsiębiorstwo dostarczające energię. Ponadto warto zwrócić uwagę, że w większości wypadków odcięcie instalacji c.o. w lokalu jest praktycznie niemożliwe ze względu na konstrukcję instalacji w budynku. Nawet, gdyby było możliwe, powodowałoby niekorzystne konsekwencje. Jedyne, co można uzyskać przez zawieszenie dostarczania ciepła do danego lokalu, to obniżenie panującej w nim temperatury, ale spowoduje to również wzrost kosztów ogrzania mieszkań sąsiednich, a odłączony lokal i tak częściowo będzie ogrzewany – tyle że nie bezpośrednio, ale przez przenikanie ciepła z mieszkań sąsiednich. Koszty ogrzewania trzeba byłoby rozłożyć na pozostałych mieszkańców. Ponadto odcięcie ogrzewania, powodując negatywne skutki dla zdrowia mieszkańców, może też rodzić dla wspólnoty lub członków jej zarządu odpowiedzialność odszkodowawczą. Tak było w sprawie, w której orzekał Sąd Okręgowy w Gdańsku (sygn. akt: III Ca...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy