Brak wyników

Prawo

1 grudnia 2020

Oddanie części wspólnej działki terenu zielonego w nieodpłatne użytkowanie – otwarty dostęp

0 728
Pytanie: Jeden z właścicieli wystąpił z wnioskiem o oddanie części wspólnej działki terenu zielonego w nieodpłatne użytkowanie na cele rekreacyjne do odwołania. Teren ten miałby zostać ogrodzony płotkiem. Czy teren ten może być zamknięty do wyłącznego korzystania tylko tego właściciela?

Odpowiedź:

REKLAMA

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1910 ze zm.; dalej: „UWL”), każdy właściciel lokalu ma – co do zasady - prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Przyjmuje się wobec tego, że sposób korzystania z nieruchomości wspólnej powinien być ukształtowany w taki sposób, aby każdy z właścicieli lokali mógł swobodnie używać części wspólnych wraz z innymi właścicielami w sposób zapewniający prawidłowe korzystanie z lokalu.

W doktrynie i orzecznictwie dopuszcza się przy tym jednakże możliwość ustalenia zasad korzystania z nieruchomości wspólnej w taki sposób, aby niektóre jej elementy były wykorzystywane wyłącznie przez konkretnych właścicieli z wyłączeniem innych spośród nich (tzw. podział quoad usum). Podział do wyłącznego korzystania nie może jednakże obejmować tych części nieruchomości wspólnej, które są niezbędne do korzystania ze wszystkich lokali w budynku, do których zaliczyć należy w szczególności dźwigi osobowe (windy), schody umożliwiające poruszanie się między piętrami czy wspólne części korytarzy. Jako objęte współwłasnością przymusową konieczną nie mogą one bowiem stanowić przedmiotu korzystania jedynie wybranych właścicieli. Jak wyjaśnił to jednak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 03.10.2003 r. (III CZP 65/03), w skład nieruchomości wspólnej wchodzą także i takie elementy, których związek funkcjonalny ze wszystkimi lokalami nie jest już tak silny, a przede ws...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy