Brak wyników

Prawo

19 kwietnia 2017

Opróżnienie lokalu

0 458
We wspólnocie mieszkaniowej jest lokal, który ze względu na zadłużenie będzie zlicytowany. W mieszkaniu tym są zameldowani dotychczasowi właściciele mieszkania. Jak w obecnej sytuacji prawnej wygląda procedura opuszczenia lokalu przez dotychczasowych właścicieli po licytacji i nabycia lokalu przez nowego właściciela? Czy osoba, która kupi mieszkanie na licytacji będzie musiała zapewnić dawnym właścicielom lokal zastępczy? A co w przypadku, gdy dawni właściciele nie będą chcieli opuścić lokalu? Czy jeżeli wśród osób zameldowanych jest osoba nieletnia, obowiązują inne procedury? Proszę o informację, gdyż takie pytania często kierują do zarządów potencjalni nabywcy.

Aby mówić o licytacji lokalu, nie wystarczy, aby właściciel był dłużnikiem wspólnoty. Wspólnota mieszkaniowa musi mieć na swoją rzecz zasądzone należności, a postępowanie wobec dłużnika musi być w fazie postepowania egzekucyjnego. Zupełnie odrębnym trybem postępowania wobec dłużnika jest art. 16 ustawy o własności lokali. Zgodnie z nim, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

REKLAMA

Aby sprzedać nieruchomość dłużnika, komornik najpierw wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Następuje zajęcie nieruchomości, które powoduje, że rozporządzenie przez dłużnika nieruchomością lub jej obciążenie po zajęciu jest nieważne. Komornik podaje opis i oszacowanie zajętej nieruchomości. Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika rzeczoznawca majątkowy. Po opisie i oszacowaniu nieruchomość może być sprzedana przez licytację publiczną, a komornik ogłasza o licytacji przez publiczne obwieszczenie. Osoba, która chce wziąć udział w licytacji musi złożyć rękojmię. Jeżeli licytujący nabędzie nieruchomość i w wyznaczonym terminie nie zapłaci ceny, traci rękojmię. Przetarg odbywa się ustnie i wygrywa ten licytant, który zaoferował najwyższą cenę. Po zamknięciu przetargu sąd wydaje postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę. Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa nabywcę, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi. Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które przenosi własność na...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy