Brak wyników

Prawo

19 kwietnia 2017

Oszczerstwa w Internecie

0 451
Na jednym z blogów internetowych zamieszczono oszczerstwa na temat firmy i, mimo że prokuratura ustaliła właściciela adresu, nie przyznaje się on do tego wpisu. Kto odpowiada za wpisy na danym adresie? Jeżeli sprawa trafi do sądu, to czy pozew może złożyć tylko jeden współwłaściciel, czy muszą to uczynić wszyscy członkowie spółki łącznie? Na blogu nie padają nazwiska, lecz nazwa spółki.

Ustalenie osoby odpowiedzialnej

REKLAMA

Znaczenie w przedmiotowej sprawie ma wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2010 r. (sygn. akt: II SA/Wa 1598/09). Sąd orzekł, że prawo do swobodnej, anonimowej wypowiedzi nie może chronić tych, którzy naruszają prawa innych osób przed odpowiedzialnością za wypowiedziane słowa. W sieci nikt nie jest i nie może być anonimowy. Ustalenie tożsamości danej osoby może być utrudnione, ale każdy komputer zostawia w internecie ślad – adres IP. Na tej podstawie można ustalić, z którego komputera dokonano wpisu, co umożliwia pośrednie ustalenie tożsamości osoby, która to uczyniła. W związku z tym administrator powinien przekazać pokrzywdzonemu dane komputera (adres IP), z którego korzystał internauta. Warto jednak zwrócić uwagę, że ustalenie adresu IP nie jest równoznaczne z ustaleniem osoby, która dokonała wpisu. To nie właściciel komputera ponosi bowiem odpowiedzialność za wpis, tylko osoba, która go dokonała, a to powoduje liczne wątpliwości w toku procesu. Można jednak różnymi sposobami zidentyfikować użytkownika internetu, gdyż rejestrowana jest data, godzina, czas trwania i dynamiczny adresy IP.

Sposoby naruszenia prawa

Często spotykamy się z zachowaniem osób, które poprzez swoje wypowiedzi powodują, że czujemy się dotknięci. Zachowanie takie może spełniać znamiona jednego z dwóch przestępstw, tj. zniewagi lub zniesławienia. Zachowanie uwłaczające godności człowieka, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy, oceniane jest jako przestępstwo zniewagi. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub z zamiarem, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Przestępstwo zniesławienia ma nieco inny charakter, bo, aby mówić o zniesławieniu, ktoś musi nas o coś pomówić, innymi słowy, musimy mieć do czynienia z oszczerstwem. Sprawca tego pr...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy