Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Podział kosztów i przykładowa wspólnota

0 471
Będę przejmował od dewelopera budynek i proszę o radę. Są tam 24 lokale, podziemny garaż na 17 stanowisk i w tym garażu komórki lokatorskie jako pomieszczenia przynależne do lokali. Garaż jest własnością osób, które wykupią miejsca postojowe i na garaż jest oddzielna księga wieczysta, a właściciele są współwłaścicielami garażu. Jednak z racji tego, że komórki są w garażu, będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy (wykorzystywać oświetlenie, używać bramy garażowej itp.). Osoby niebędące współwłaścicielami garażu mają w aktach notarialnych zapewnioną służebność przejścia przez garaż.

Czy w związku z tym mogę zaproponować wspólnocie opłaty za garaż? Na przykład wszyscy (współwłaściciele garażu i inni mieszkańcy budynku) płacą taką samą stawkę za garaż lub współwłaściciele płacą stawkę, jaka została przyjęta do opłat, a inni mieszkańcy – połowę stawki.

REKLAMA

Chciałbym, aby opłaty były wnoszone zgodnie z poprawką do ustawy o własności lokali (art. 3 ust. 3a). Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.

Przyznam, że nie bardzo wiem, jak interpretować ww. poprawkę i jak postąpić z naliczeniami we wspólnocie, aby były zgodne z poprawkami do ustawy. Nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej wykładni na ten temat.

Uważam, że wygląda to tak jak przy rozliczaniu głosów.

 

Budynek ma 1370 m2, w tym garaż – 170 m2, są 24 lokale i 17 stanowisk garażowych

Podpisy członków wspólnoty:

 

A. Lokale mieszkalne

Numer

mieszkania

Nazwisko i imię

Udział

w m2

Jestem

za uchwałą

Jestem

przeciw uchwale

Data

1

 

50/1370

     

….

 

…….

     

24

 

50/1370

     

RAZEM

1200/1370

     

 

B. Garaże

Garaż

Nazwisko i imię

Udział

w m2

Jestem

za uchwałą

Jestem

przeciw uchwale

Data

1

 

10/1370

     

….

 

………….

     

17

 

10/1370

     

RAZEM

170/1370

     

OGÓŁEM

1370/1370

     

 

Natomiast do naliczeń np.:

 

Lokal i garaż

Eksploatacja = 50 m2 za lokal z pomieszczeniem przynależnym (komórka) plus 10 m2 za garaż, razem 60 m2 x stawka

 

Lokal bez garażu

Eksploatacja = 50 m2 za lokal z pomieszczeniem przynależnym (komórka) x stawka

 

Przy mojej propozycji np. przy podjęciu uchwały, że połowę stawki za garaż płacą inni mieszkańcy (niewspółwłaściciele garażu), powołując się na opłatę za służebność, opłata miałaby taką postać:

 

Lokal i garaż

Eksploatacja = 50 m2 za lokal z pomieszczeniem przynależnym (komórka) plus 10 m2 za garaż, razem 60 m2 x stawka

 

Lokal bez garażu

Eksploatacja = 50 m2 za lokal z pomieszczeniem przynależnym (komórka) x stawka plus 10 m2 za garaż x pół stawki

 

Proszę o komentarz do mojej interpretacji i poprawki.

W. B.-S.

 

Sytuacja prawna garażu i komórek

Zacznijmy od tego, że jeżeli garaż podziemny został wyodrębniony jako oddzielny lokal i sprzedany na współwłasność, wówczas nie jest on częścią nieruchomości wspólnej, tylko kolejnym lokalem w budynku należącym do określonych osób i rozliczanym tak jak każdy inny lokal w budynku. Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa ingerować w taki lokal garażowy ani podejmować żadnych decyzji go dotyczących. Tak jak nie ma prawa ingerować w każdy inny wyodrębniony lokal w budynku. Właściciele tego lokalu garażowego ponoszą koszty zarządu, tak jak właściciele innych lokali w budynku. Z tym że koszty przypadające na garaż należy rozdzielić między współwłaścicieli zgodnie z ich udziałami w lokalu garażowym. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wspólnota nie ma prawa zarządzać tym garażem. Z przepisów ustawy o własności lokali wyraźnie wynika, że uchwały wspólnot mieszkaniowych mogą dotyczyć tylko nieruchomości wspólnej. Tam bowiem, gdzie kończy się nieruchomość wspólna, kończy się władza wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje odnośnie do garażu podejmują jego współwłaściciele na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym o współwłasności, a w stosunkach między nimi ustawa o własności lokalu nie ma zastosowania. Lokal garażowy należy...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy