Brak wyników

Prawo

13 kwietnia 2017

Podział na mniejsze elementy i sprzedaż

0 440
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkami biurowo-magazynowymi oraz stacją paliw. Podjęto decyzję o jego podziale na mniejsze elementy i sprzedaży, gdyż na całość przez rok nie znalazł się chętny, a na wydzielone części tacy chętni już są. Jakich formalności należy dopełnić i na co zwrócić uwagę?

W przypadku, gdy nieruchomość stanowi jeden spory teren zabudowany budynkami istnieje możliwość jego podziału na mniejsze części, na przykład w celu ich odrębnej sprzedaży. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że taki podział musi utworzyć zupełnie autonomicznie nowe nieruchomości. Należy więc dzielić teren z rozwagą. Wydzielone nieruchomości muszą mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej albo bezpośredni albo poprzez ustanowione służebności gruntowe przejazdu i przejścia. Konieczne jest rozdzielenie instalacji, zamontowanie liczników energii, zapewnienie możliwości zawarcia umów z dostawcami mediów oraz ustanowienie stosownych służebności mediów w przypadku konieczności korzystania z instalacji na sąsiednich nieruchomościach.

REKLAMA

Wydzielając nieruchomość należy też myśleć o jej przyszłym przeznaczeniu. Na przykład wydzielając nieruchomość z budynkiem magazyny trzeba wydzielić taki obszar działki, aby do magazynów był dojazd samochodów dostawczych, które muszą mieć miejsce na manewry i wyjazd. Zatem bezsensowne byłoby podzielenie działki, aby w wyniku podziału odcięty został dojazd do rampy załadunkowej. Wydzielając działkę z budynkiem biurowym należy zwrócić uwagę, że musi jej towarzyszyć odpowiedni parking dostosowany do wielkości biurowca. W innym wypadku nie znajdziemy kupca na takie karłowate twory.

Oprócz podziału nieruchomości gruntowych, w wyniku którego wydzielamy działki zabudowane konkretnymi budynkami możemy też dokonać podziału budynków. Podział budynku może przybrać formę podziału pionowego lub podziału poziomego.

Podział pionowy w praktyce polega na przedzieleniu działki i budynku jedną linią pionową w taki sposób, by w wyniku podziału powstały dwie działki i dwa niezależne usadowione na jednym fundamencie budynki połączone jedną stykową ścianą (powstaje tzw. bliźniak). Taki podział pionowy budynku jest dopuszczalny, jeżeli następuje wraz z działką, i jeżeli linia podziału przebiega przez ścianę budynku dzielącą budynek na części regularne i samodzielne. Może być to ściana już istniejąca lub wykonana w tym celu na podstawie pozwolenia organu budowlanego. Ważne, żeby ściana ta przebiegała przez wszystkie kondygnacje i była na tej samej linii, co podział działki.

Zatem możemy spotkać się z odmową dokonania podziału budynku, a wraz z nią podziału działki, jeżeli nie będzie możliwe nawet po dokonaniu określonych przeróbek budowlanych przedzielenie pionowe budynku w jednej linii na dwie regularne i samodzielne części. Sama procedura podziału budynku wraz z działką przebiega tak, jak omówiona w poprzednim artykule pr...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy